Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Wspomnienia

Przesłanie fatimskie nie jest przeszłością. Ono ciągle wzywa nas do modlitwy, pokuty i zaufania Bożemu Miłosierdziu podkreślił abp Henryk Hoser podczas sobotniej uroczystości na osiedlu 'Victoria' pod Radzyminem koło Warszawy. W miejscu powstawania sanktuarium pw. Jana Pawła II biskup warszawsko-praski poświęcił kaplicę i erygował nową parafię pod wezwaniem polskiego Papieża.

 

Radzymin: powstaje sanktuarium pw. błogosławionego Jana Pawła II

Podczas Mszy św. abp Hoser powiedział, że życie Ojca Świętego było jasne i jednoznaczne. "On głosił to, czym sam żył. Zawierzając siebie Bogu i Jego Matce utkwił swój wzrok w ostatecznym celu i jemu podporządkował całe swoje życie" - mówił arcybiskup. Podkreślił, że życie Papież szło prostą linią nawet w warunkach największych trudności i sprzeczności.

Przypominając zaangażowanie apostolskie Jana Pawła II abp Hoser podkreślił, że był to Papież całego świata, w sposób szczególny kochany w Afryce. "On podnosił ich z kolan, stawiał prosto, gotowych do działania, a jeżeli uginali kolana to tylko przed Bogiem" - mówił arcybiskup, który przez lata był misjonarzem w Afryce.

Mimo to, jak zaznaczył hierarcha, Jan Paweł II doskonale wiedział skąd wyrósł i gdzie były jego korzenie, dlatego uczył nas - czym jest Ojczyzna i jak należy ją kochać. "To nie jest tylko miejsce na ziemi, ale to także kultura, która się w danym miejscu zrodziła i która kształtuje mieszkańców tego obszaru" - mówił abp Hoser.

Bp warszawsko-praski zauważył także, że dobrze pojęty patriotyzm opiera się na czwartym przykazaniu dekalogu, czyli szacunku wobec ojca i matki, ponieważ jak tłumaczył - Ojczyzna to Ojcowizna, Ojczyzna to Matka, która nas zrodziła i należy się cześć dla jej wielkości, godności i przyszłości.

Przywołując słowa papieża abp Hoser apelował: "Nie wstydźmy się dziś pojęcia Ojczyzna i naród, ponieważ nie każde społeczeństwo jest narodem, a naród, jak pokazuje historia Polski, jest trwalszy niż państwo".

Jan Paweł II w sposób dosłowny wpisany jest także w przesłanie fatimskie, które mimo upływu lat nie straciło nic ze swojej aktualności - zwrócił uwagę bp warszawsko-praski. Choć miało ono miejsce 13 maja 1917 roku na zapadłym krańcu zachodniej Europy, to jednak dotyczy całego XX wieku i XXI stulecia.

"Maryja ukazała w nim rzeczywistość piekła, które jest konsekwencję odejścia od Boga, a tym samym od ostatecznego celu i przeznaczenia człowieka. Wówczas swoistym przedpieklem było to co przygotowała i powoli próbowała przeprowadzić rewolucja bolszewicka wpędzając miliony ludzi do grobu - mówił abp Hoser.

"Orędzie fatimskie nie jest przeszłością. Ono ciągle wzywa nas do modlitwy, pokuty i zaufania Bożemu Miłosierdziu" - podkreślił abp Henryk Hoser. Zachęcał przy tym do właściwego ukierunkowania swojego życia, ponieważ - jak zaznaczył - każdy z nas ma być dla innych zbawieniem, a nie przeszkodą i przekleństwem.

Do nowo poświęconej kaplicy przeniesiona została kopia figury Matki Bożej Fatimskiej, która od soboty gościła w radzymińskiej kolegiacie. Budujące się na osiedlu 'Victoria' pod Radzyminem sanktuarium Jana Pawła II jest wotum wdzięczności za życie i pontyfikat papieża z Polski

 

Ciechanów: konsekracja pierwszego w kraju kościoła bł. Jana Pawła II

Pierwszy w Polsce kościół noszący tytuł błogosławionego Jana Pawła II konsekrowano w piątek w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Aktu konsekracji dokonał biskup diecezji płockiej Piotr Libera. W uroczystości licznie wzięli udział budowniczowie świątyni, parafianie i mieszkańcy Ciechanowa.

Kościół w Ciechanowie jest pierwszym kościołem w Polsce pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. Podczas uroczystości konsekracji świątyni bp Libera dokonał namaszczenia ołtarza i poświęcił obraz bł. Jana Pawła II. Dzień wcześniej do parafii Matki Bożej Fatimskiej trafiły relikwie nowego błogosławionego, przekazane przez ordynariusza płockiego. Podczas Apelu Fatimskiego zostały one uroczyście wniesione do kościoła.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Piotr Libera: „Kościół to nie tylko budynek sakralny - mówił w homilii. - Pan Jezus mówi, że Kościół jest zbudowany na skale, a skałą jest wiara Piotra. Kościół jest wspólnotą ludzi wierzących, którzy wyznają Boga żywego i wyznają, że Chrystus jest Synem Bożym, Odkupicielem świata. Wy, drodzy bracia i siostry, jesteście cząstką tej wielkiej wspólnoty Kościoła zbudowanego na Piotrze. Wasz nowy kościół, który dzisiaj zostaje poświęcony Bogu, ma służyć Kościołowi: wspólnocie, żywym ludziom” – mówił hierarcha.

Ordynariusz płocki przypomniał, że konsekracja kościoła ma miejsce dwa tygodnie minęły od beatyfikacji Jana Pawła II. Zbiega się ona z datą 13 maja - liturgicznym wspomnieniem Matki Boskiej Fatimskiej oraz przypada w 30. rocznicę zamachu na Papieża. Jan Paweł II „doznał wówczas śmiertelnego zagrożenia życia i cierpienia, a równocześnie wielkiego miłosierdzia Bożego”, jednak „za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mu na nowo darowane” - mówił bp Libera

Na zakończenie homilii prosił, aby w nowej świątyni głoszone było orędzie fatimskie i rozwijał się kult błogosławionego Jana Pawła II. Zwracał się do parafian, by obejmowali modlitwą różańcową sprawy Kościoła, papieża, świata, Ojczyzny oraz ludzi „którzy odeszli od miłości Boga, zrywając z Nim przymierze zawarte na chrzcie świętym. Módlcie się wytrwale o łaskę nawrócenia dla nich”, prosił ciechanowian.

Ks. Jan Jóźwiak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie zaznaczył, że świątynia była wznoszona jako wotum wdzięczności za dwa tysiące lat chrześcijaństwa i za dar pontyfikatu Jana Pawła II.

W uroczystości konsekracji budowli uczestniczyli księża, siostry zakonne, parlamentarzyści, władze miejskie i samorządowe, goście zza granicy, parafianie i mieszkańcy Ciechanowa.

Kościół bł. Jana Pawła II w ciechanowskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej wznoszony był przez 13 lat. Jego architektem jest Jacek Jaśkowiec. Na ścianie ołtarzowej przedstawiono objawienia fatimskie.

Koszt budowy świątyni wyniósł 7 mln zł. W 90. proc. została ona wzniesiona z ofiar wiernych. Posiada powierzchnię 1200 m kw., może pomieścić do 2,5 tysiąca osób. Ma pięć naw, dwie kaplice i dwie wieże o wysokości 42 m.

 

Luboń: pierwszy w archidiecezji poznańskiej kościół bł. Jana Pawła II

Nowo zbudowany kościół w Luboniu koło Poznania otrzymał imię błogosławionego Jana Pawła II. Dekret nadający imię papieża Polaka kościołowi filialnemu parafii św. Barbary podpisał abp Stanisław Gądecki.

„Niech Błogosławiony Patron wyprasza u Boga potrzebne łaski, niech będzie wzorem do naśladowania w zdobywaniu świętości. Wszystkim modlącym się w świątyni Błogosławionego Jana Pawła II z serca błogosławię” – napisał w dekrecie nadającym tytuł świątyni metropolita poznański.

Kościół bł. Jana Pawła II mieści się przy ul. Źródlanej w Luboniu, w miejscowości położonej w bezpośredniej bliskości Poznania. Jego budowa rozpoczęła się w 2009 roku. Jak mówi KAI ks. Bernard Cegła, proboszcz parafii św. Barbary w Luboniu, w kościele brakuje jeszcze przede wszystkim ogrzewania i posadzki. W 2010 roku odprawiono już tam pierwszą pasterkę.

- W najbliższą niedzielę poinformujemy parafian o tej ważnej dla nas decyzji – mówi ks. Cegła. Proboszcz nie ukrywa radości z faktu, że nowo powstały kościół jest pierwszą w archidiecezji poznańskiej świątynią poświęconą bł. Janowi Pawłowi II.

Kościół w Luboniu zbudowany został w ciągu ostatnich dwóch lat. W grudniu 2010 roku abp Stanisław Gądecki poświęcił ważący 21 kg kamień węgielny, pochodzący z najstarszej na ziemiach polskich poznańskiej katedry oraz 500-kilogramowy dzwon umieszczony w wieży budowanej świątyni, nadając mu imię Szymon Piotr. Przed kościołem stanął też 62-tonowy kamień z napisem „Tu es Petrus” (Ty jesteś Piotr), na którym umieszczono krzyż na wzór papieskiego pastorału.

– W Luboniu zaraz po śmierci Jana Pawła II wierni spontanicznie zgromadzili się na wzgórzu, które od tego czasu nazywane jest wzgórzem papieskim – mówi KAI ks. Bernard Cegła, proboszcz parafii. Nieopodal powstał też Park Jana Pawła II. W Luboniu znajduje się także gimnazjum poświęcone pamięci papieża Polaka.

 

Śniatowo: Bł. Jan Paweł II patronem odbudowanego kościoła

Konsekracja kościoła pw. bł. Jana Pawła II dokonał dziś w Śniatowie koło Kamienia Pomorskiego abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W uroczystości uczestniczyli wierni także z bardzo odległych miejscowości, m.in. z Zabrza i Gliwic.

Kościół zbudowano na fundamentach świątyni, która stała w tym miejscu ponad 60 lat temu, ale na wniosek ówczesnych władz została rozebrana. W 2005 roku, gdy umierał Jan Paweł II miejscowi wierni wraz z proboszczem sąsiedniej parafii w Benicach postanowili zbudować kościół, którego patronem miał zostać papież.

Obiekt powstawał bez żadnych państwowych dotacji, dzięki ofiarom pielgrzymów, prywatnych osób z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz z całej Polski. W budowie pomagali m.in. więźniowie z okolicznego Zakładu Karnego w Buniewicach, a także parafianie, bezrobotni oraz przyjaciele ks. proboszcza ze Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej oraz motocykliści z Klubu „Gryf” z Gryfic i rodziny.

Jeden z rowerowych pielgrzymów pan Edward Zator bezinteresownie pracował prawie dwa lata przy budowie oraz rzeźbiąc krzyżyki na kwestę. Pan Sebastian Bielecki był inicjatorem powstania talara Papieskiego z wizerunkiem Jana Pawła II i kościoła w Śniatowie. Ks. proboszcz z grupą parafian przeprowadził okolicznościowe kwesty w parafiach nadmorskich, a także szczecińskich. Zebrane ofiary stanowiły podstawowe środki budowlane.

- Świat patrzył na gasnące życie Jana Pawła II, a tu już zakorzeniało się jego nowe dzieło - przypominał w homilii genezę budowy kościoła abp Dzięga. "Jest w tym logika Bożego działania, której umysł nie ogarnie, której dokumenty nie potwierdzą, ale którą serce czuje. I to jest bardzo istotny znak, że to jest dzieło, które Bóg daje tej ziemi i to jest dzieło związane z Janem Pawłem II i to jest dzieło, które on na nowo ożywia i w którym chce być obecny" - podkreślił hierarcha.

Oficjalny dokument ze strony państwa potwierdzający oddanie kościoła do użytku jest datowany na 13 maja, a więc dokładnie w 30. rocznicę zamachu na Jana Pawła II - mówi ks. Roman Rostkowski, proboszcz parafii i główny budowniczy świątyni. - Wiele jest takich symboli. Ktoś powie, że to przypadek. Ja uważam, że nie – podkreśla kapłan.

- Niech Bóg swoją mocą uświęci ten ołtarz i kościół, który namaszczamy jako jego słudzy, aby wyrażały tajemniczy związek Chrystusa i Kościoła - modlił się metropolita, a następnie olejami namaścił ołtarz i konsekrował mury kościoła.

 

Turno: poświęcenie ołtarz i kaplicy bł. Jana Pawła II

Dziedzictwo błogosławionego Jana Pawła II nie może przeminąć w Kościele, a tym bardziej w Polsce - powiedział abp Zygmunt Zimowski, podczas uroczystości poświęcenia ołtarza papieża-Polaka w Diecezjalnym Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów. Ołtarz powstał w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Od 14 maja patronem kaplicy jest również Jan Paweł II.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia mówił w homilii, że wspomnienia o Janie Pawle II nie mogą być tylko sentymentalnym rozrzewnieniem, lecz powinny być one darem i zobowiązaniem. Mówił, że "każdy z nas może i powinien obrać jakąś cząstkę z wielkiego bogactwa człowieczeństwa, duchowości kapłaństwa i pontyfikatu Jana Pawła II i wprowadzać ją w praktykę życia".

Przestrzegł, że dziedzictwo Jana Pawła II nie może przeminąć w Kościele, a tym bardziej w Polsce. - Jeśli znajdzie ono realizację w postawach i decyzjach naszej codzienności, będziemy szczęśliwsi. Zwłaszcza młode pokolenia, dla których papież -Polak będzie znany z książek i opowiadań, muszą zobaczyć w nas odbicie Jego świętości. Prośmy Jana Pawła II o moc życia zgodnego z Jego nauczaniem i świadectwem - mówił hierarcha watykański.

Abp Zimowski przypomniał, że 1 maja Jan Paweł II wrócił do modlitwy Kościoła, ale już w innym wymiarze, jako błogosławiony. - Od tego dnia stał się wielkim światłem dla narodów. Będziemy tutaj przychodzić, aby otwierać nasze serca, że mamy żyć z Chrystusem. Nie bójmy się świętości, ona jest w nas - mówił biskup-senior diecezji radomskiej.

Na zakończenie liturgii biskup radomski Henryk Tomasik zwrócił uwagę, że "kaplica będzie przypominała prawdę o Bogu bogatym w miłosierdzie i prawdę o przewodniku ludzkości bł. Janie Pawle II". - Dlatego kaplica będzie miała nowy tytuł: kaplica pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i bł. Jana Pawła II. Ufam, że wszyscy gromadzący się w tej kaplicy na modlitwie, przez wstawiennictwo błogosławionego Jan Pawła II, który zawierzył się całkowicie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, będą otrzymywać obfite łaski do osiągnięcia świętości, do której wszyscy jesteśmy powołani - podkreślił bp Tomasik.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, który uczestniczył w uroczystości poinformował, że kaplica Miłosierdzia Bożego w Turnie jest pierwszą w Polsce poświęconą Janowi Pawłowi II. - Ten ośrodek od samego początku był poświęcony papieżowi-Polakowi. Te relikwie, które zostały umieszczone w ołtarzu są ważne. Ale ważniejsze powinno być przypominanie i realizowanie testamentu duchowego, który pozostawił nam nasz Rodak - podkreślił ks. Kloch.

Ołtarz powstał w kaplicy Miłosierdzia Bożego, która znajduje się na terenie ośrodka. Obiekt sakralny został wybudowany w kształcie krzyża i nawiązuje do stylu romańskiego. Od samego początku przedsięwzięciu towarzyszyła idea, aby ośrodek był "żywym pomnikiem" pontyfikatu Jana Pawła II. Główny budynek nosi jego imię. Pod popiersiem papieża został umieszczony napis: '"Zawsze Was szukałem! Teraz przyszliście do mnie".

W ołtarzu bł. Jana Pawła II, pod obrazem zostały umieszczone papieskie relikwie: fragment prześcieradła na którym zmarł Ojciec Święty i paciorek różańca na którym się modlił papież-Polak. Relikwiarz papieski zaprojektowała i wykonała firma Bronisława Nowaka z Krakowa. Ołtarz wykonany z piaskowca szydłowieckiego zaprojektował historyk sztuki ks. Leonard Sadowski z Radomia. Kamień ma przypominać, że Karol Wojtyła pracował w kamieniołomach na Zakrzówku. Obraz namalowany został na płótnie w technice olejnej. Jego autorem jest Antoni Górnik z Krakowa. Przedstawia Jana Pawła II w stroju pontyfikalnym, z pastorałem w ręku błogosławi modlącym się wiernym. Rozstępujące się chmury w tle symbolizują niebo, chwałę, jaka jest już udziałem błogosławionego Ojca Świętego. W dole obrazu, po prawej stronie papieża znajduje się katedra radomska - Matka Kościołów Diecezji Radomskiej, którą odwiedził w 1991 roku, zaś po lewej stronie kaplica Miłosierdzia Bożego. Podczas uroczystości abp Zimowski przekazał z Watykanu fragment papieskiej sutanny i cząstkę z grobu Jana Pawła II.

Podczas uroczystości, dla upamiętnienia beatyfikacji Jana Pawła II i poświęcenia ołtarza zostały posadzone trzy dęby o imieniu Karol, Jan i Paweł. Zasadzili je kolejno: abp Zygmunt Zimowski, bp Henryk Tomasik oraz starosta i burmistrz Białobrzegów. Na koniec zagrał włoski zespół Bene. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik, ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Diecezjalny Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny "Emaus" w Turnie powstał w 2007 roku. Była to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach w diecezji radomskiej, po wybudowaniu ośrodka akademickiego w Radomiu. Emaus jest miejscem do organizowania rekolekcji, dni skupienia, ale też szkoleń, konferencji, ognisk, spotkań integracyjnych oraz wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży. Lokalizacja i wyposażenie ośrodka umożliwia organizowanie szkoleń i konferencji.

Źródło:
;