Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Solidarność

Nowy dom dla rodziny Wronów

nowy dom dla rodziny wronów fot. habitat.pl

Udało się pomóc mieszkającej w tragicznych warunkach rodzinie Wronów z Grajowa. Dotychczasowy dom trzypokoleniowej rodziny to nadająca się do rozbiórki chatka bez kanalizacji i ogrzewania. Dzięki pomocy udzielonej przez Fundację Habitat for Humanity Poland we współpracy z Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży, 22 lipca rodzina Wronów wprowadzi się do nowego domu i będzie mogła rozpocząć życie w godnych warunkach.

 

Oddalony od Krakowa o niecałe 30 km Grajów, dwuizbowa chatka bez ogrzewania i kanalizacji, dostęp do wody w pobliskiej studni – w takich warunkach mieszka trzypokoleniowa rodzina Wronów. Mimo ciężkiej sytuacji finansowej rodzina Wronów starała się własnymi siłami wybudować nowy dom, jednak w trakcie budowy zabrakło im funduszy i nie byli w stanie jej zakończyć. Sytuacja stała się jeszcze trudniejsza, kiedy inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że chatka Wronów grozi zawaleniem i nakazał jej opuszczenie do końca czerwca 2016 roku. Przez moment stali w obliczu bezdomności.

„Celem Fundacji jest walka z ubóstwem mieszkaniowym i przeciwdziałanie bezdomności, a warunki, w jakich żyła rodzina Wronów były bardzo odległego od tego, co rozumiemy jako godne mieszkanie. Konieczność pomocy tym ludziom była oczywista” – tłumaczy Anna Buczkowska, kierowniczka biura Fundacji Habitat for Humanity Poland w Gliwicach. – „Wyścig z czasem udał się i 22 lipca rodzina Wronów odbierze nowy dom”.

Pomaganie to nie tylko dawanie pieniędzy

„W pomoc rodzinie Wronów zaangażował się także Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje Anna Buczkowska. – „W ramach Tygodnia Miłosierdzia, który poprzedza Światowe Dni Młodzieży, wolontariusze, którzy przyjechali na uroczystość, będą mogli dołączyć się do akcji wolontariackiej i pomóc w remoncie domu w Grajowie”.

Przez 6 dni, między 18 a 27 lipca wolontariusze, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży, mogą włączyć się w akcję wolontariacką w Grajowie. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

W remoncie domu rodziny Wronów pomogło wiele firm oraz osób indywidualnych przekazując materiały budowlane, oraz środki finansowe, dzięki którym można było zatrudnić profesjonalną ekipę budowlaną do wykonania bardziej zaawansowanych prac remontowych. W pracach wykończeniowych, które nie wymagają specjalistycznych umiejętności, pomagali także wolontariusze. Grajów odwiedziła między innymi grupa uczestników programu wolontariatu międzynarodowego Global Village.

„Pod koniec pobytu poprosiliśmy wolontariuszy o ewaluację projektu i w wielu ankietach znaleźliśmy bardzo ciepłe słowa pod adresem rodziny Wronów, a wolontariusze podkreślali, że radość rodziny była dla nich wspaniałym doświadczeniem – mówi Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektorka ds. programowych Fundacji Habitat for Humanity Poland. – „We wszystkich naszych akcjach wolontariackich obserwujemy, że pomaganie, które polega na wykonaniu konkretnej pracy, jak malowanie ściany, tynkowanie, czy wyniesienie gruzu daje wolontariuszom ogromną satysfakcję i radość. Z jednej strony widzą, że stworzyli coś namacalnego, a z drugiej są obdarowywani wdzięcznością osób, którym pomagają”.

Kim jest rodzina Wronów?

Głową rodziny Wronów jest pani Józefa, starsza i schorowana wdowa, której mąż zginął tragicznie. Pani Józefa mieszka z synem i jedną z dwóch córek. Zajmowana przez nich chatka jest bardzo mała, przez co druga córka musi mieszkać z czwórką dzieci u byłego męża, sprawcy przemocy domowej. Wronowie pracują dorywczo i utrzymują się głównie z renty po zmarłym ojcu. Teraz cała rodzina będzie mogła zamieszkać razem w godnych warunkach.

W obecności przedstawicieli władz miejskich Wieliczki oraz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w piątek 22 lipca o godzinie 12:00 rodzina Wronów odbierze nowy dom.

Habitat for Humanity jest chrześcijańską organizacją non-profit, która działa na rzecz zapobiegania wykluczeniu mieszkaniowemu oraz eliminacji bezdomności na świecie. Jej projekty obejmują budowę i remonty lokali mieszkalnych dla rodzin o niskich dochodach, a także rzecznictwo mające na celu poprawę efektywności polityki mieszkaniowej. Organizacja funkcjonuje od 40 lat na terenie ponad 70 krajów na całym świecie i do tej pory zapewniła dach nad głową ponad 4 milionom osób.

;