Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Dialog

Nowy temat dialogu z prawosławnymi: prymat w II tysiącleciu, unia

kardynał kurt koch fot. RPP-Institut / wikipedia.org

Katolicy i prawosławni rozpoczynają w dialogu teologicznym nowy etap. Będą rozmawiać o prymacie i synodalności w drugim tysiącleciu chrześcijaństwa, w tym o uniatyzmie.

 

Do Watykanu powrócił kard. Kurt Koch. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan był w ubiegłym tygodniu w Grecji, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Komitetu Koordynacyjnego Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Prawosławnym. Przeanalizowano na nim wyjściowy dokument tego dialogu. Choć został on sformułowany przed niemal 40 laty, w pełni zachowuje swoją aktualność – stwierdzili uczestnicy spotkania. Podjęto też decyzje dotyczące przyszłości dialogu teologicznego. Mówi kard. Kurt Koch.

„Zainaugurowaliśmy nową fazę dialogu, z zamiarem zredagowania nowego dokumentu: «Ku jedności w wierze – kwestie ekumeniczne i teologiczne». Chcemy się przyjrzeć temu, co zrobiono w przeszłości i co nadal trzeba zrobić, by pogłębić naszą jedność w wierze. Postanowiliśmy też, że zajmiemy się nowym zagadnieniem, którym jest: «Prymat i synodalność w drugim tysiącleciu oraz dzisiaj». Oznacza to, że musimy podjąć dyskusje nad uniatyzmem i innymi wydarzeniami, które miały miejsce w drugim tysiącleciu. Postanowiliśmy powołać komitety redakcyjne dla tych dwóch zagadnień. Zaplanowaliśmy też kolejne spotkanie komitetu koordynacyjnego na koniec przyszłego roku, a posiedzenie plenarne komisji na rok 2019” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Koch.

Oceń treść:
Źródło:
;