Polska
O wcielaniu w życie Narodowego Programu Trzeźwości rozmawiali jego twórcy
Wcielanie w życie postulatów Narodowego Programu Trzeźwości było głównym tematem spotkania osób, które go przygotowały. Obrady miały miejsce w poniedziałek 14 maja w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Przewodniczył im bp Tadeusz Bronakowski.
– Zastanawiamy się nad tym, co trzeba zrobić w naszej Ojczyźnie, aby polskość kojarzyła się nam zawsze z umiarem, a nie z pijaństwem – mówi bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, który przewodniczył obradom osób pracujących nad powstaniem Narodowego Programu Trzeźwości.
Jak wyjaśniają uczestnicy spotkania, chodzi o to, by podtrzymać zaangażowanie wielu osób i środowisk na rzecz trzeźwości oraz wcielać w życie postulaty Narodowego Programu Trzeźwości. Drogą do tego jest włączenie się jak największej liczby osób w działania na rzecz trzeźwości. „Zapraszam do czytania Narodowego Programu Trzeźwości. Zapraszam do tego, aby jak najwięcej osób przyłączyło się do tej wielkiej grupy osób, które chcą zawalczyć o drugiego człowieka, ale także o siebie” – mówi bp Bronakowski.
Narodowy Program Trzeźwości został ogłoszony 13 lutego br., w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest on owocem Narodowego Kongresu Trzeźwości zorganizowanego na UKSW w Warszawie we wrześniu 2017 roku. Jego przesłania to m.in.: całkowita abstynencja kobiet w ciąży, wychowanie oraz edukacja dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości.