Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Pod oknem

O. Szymon Hiżycki - nowy, najmłodszy opat w historii Tyńca

 fot. youtube.com

35-letni o. Szymon Hiżycki został wybrany najmłodszym opatem w historii powojennego Tyńca. 74. przełożony benedyktyńskiego opactwa jest doktorem teologii, specjalistą z zakresu starożytnego monastycyzmu. Dotychczas był magistrem nowicjatu w Tyńcu.

 

Urodzony w 1980 r. o. dr Szymon Hiżycki OSB studiował teologię oraz filologię klasyczną. Odbył także specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła.

W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. dominikanów oraz jest autorem licznych artykułów na portalu „ PS-PO”.

Nowy opat tyniecki jest najmłodszym wybranym opatem w historii powojennego Tyńca oraz jednym z młodszych w jego blisko tysiącletniej historii.

Kadencja opata potrwa 8 lat.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym, istniejącym klasztorem w Polsce. W tym roku obchodzi ono 970-lecie fundacji klasztoru oraz 75-lecie powrotu benedyktynów do Tyńca.

To właśnie w w Tyńcu opracowano posoborowy Mszał Rzymski i inne księgi liturgiczne dla Kościoła w Polsce. Równolegle dokonano przekładu z języków oryginalnych i redakcji tzw. Biblii Tysiąclecia. Nie zaniedbano też badań nad historią Tyńca i benedyktynów polskich oraz historią liturgii, czym zajmował się przez wiele lat o. Paweł Sczaniecki.

W ostatnich latach rozpoczęło pracę Wydawnictwo TYNIEC; jego głównym obszarem działalności jest edycja tłumaczeń tekstów źródłowych do dziejów i duchowości monastycznej oraz popularyzacja benedyktyńskiej tradycji. W zmienionej rzeczywistości ekonomicznej Polski, w poszukiwaniu nowych form na pozyskiwanie środków utrzymania, od 2006 r. działa jednostka gospodarcza Benedicite, zajmująca się promocją i sprzedażą produktów benedyktyńskich. W odbudowanym skrzydle dawnej biblioteki rozpoczął swą działalność Benedyktyński Instytut Kultury.

Źródło:
;