Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Polska

Obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

rocznica wybuchu wojny na westerplatte fot. Kancelaria Premiera

Z udziałem Prezydenta RP odbyły się w piątek nad ranem w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. - Westerplatte jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza, Wieluń - symbolem niemieckiego bestialstwa - powiedział Andrzej Duda.

 

O godz. 4.40. w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe. O tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

Z kolei premier Beata Szydło wzięła udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.na Westerplatte. Szefowa rządu przypomniała, że to właśnie na Westerplatte 78 lat temu miała miejsce pierwsza bitwa II wojny światowej. To tu rozpoczął się rozpętany przez hitlerowskie Niemcy koszmar, który na całym świecie pochłonął kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. Polska na sześć lat trafiła pod okrutną niemiecką okupację – przypomniała. 

Jak zaznaczyła, Westerplatte to miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka – to symbol niezłomności, bohaterstwa i patriotyzmu polskiego narodu. – Jesteśmy tu dziś po to, by oddać hołd polskim żołnierzom. Czynimy tak od lat. By upamiętnić ich heroizm oraz uczcić pamięć ofiar tej największej w historii wojny. Cześć i chwała wszystkim polskim żołnierzom walczącym o pokój, wolność i niepodległość naszej Ojczyzny! Cześć i chwała bohaterom kampanii wrześniowej! Cześć i chwała żołnierzom Westerplatte! – mówiła.

Szefowa rządu przywołała też słowa św. Jana Pawła II, który 30 lat temu na spotkaniu z młodymi na Westerplatte powiedział, iż każdy ma swoje Westerplatte – jakąś słuszną sprawę, której należy bronić. Europa stoi dzisiaj w obliczu niepokoju i destabilizacji. Dlatego nie możemy zdezerterować. Musimy być odważni i zdeterminowani, by wspólnie utrzymać porządek prawd i wartości, które leżą u fundamentów naszej kultury. Musimy to zrobić dla siebie i dla przyszłych pokoleń, by wreszcie z przekonaniem mogły one mówić nigdy więcej wojny. Cześć i chwała bohaterom!– powiedziała na zakończenie premier Beata Szydło.

Oceń treść:
;