Imieniny: Seweryna, Wiktoryny

Wydarzenia: Światowy Dzień Wegan

Świat

Obchody 800-lecia dominikanów z papieżem Franciszkiem i polskim śpiewem

dominikanie fot. Boston / wikipedia.org

W sobotę, 21 stycznia 2017 r. w papieskiej bazylice na Lateranie Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. kończącej obchody jubileuszu 800-lecia dominikanów. Razem z Rodziną Dominikańską z całego świata uczestniczyć w niej będzie schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, która została poproszona o poprowadzenie śpiewu.

 

Do Rzymu jedzie ponadpięćdziesiecioosobowa grupa śpiewaków, którzy od kilku miesięcy przygotowywali się do tego wydarzenia pod przewodnictwem o. Dawida Kusza, dominikanina, kompozytora i dyrygenta. W większości są to osoby związane z Ośrodkiem Liturgicznym i krakowskim klasztorem dominikanów, ale nie zabrakło także Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa, stale współpracującej z Fundacją, której powierzono wykonanie gregoriańskich części stałych Mszy.

– To wyróżnienie dla naszego Ośrodka i polskich dominikanów – mówi o. Dawid Kusz – że do prowadzenia śpiewu podczas tej liturgii wybrano naszą scholę. Nie dość, że taki jubileusz zdarza się raz na osiemset lat, to wśród bogactwa form modlitwy z najróżniejszych szerokości geograficznych dostrzeżono właśnie dziedzictwo kojarzone z dominikańskimi klasztorami i wydawanymi w Krakowie śpiewnikami Niepojęta Trójco – dodaje o. Kusz.

– Podczas Eucharystii będzie śpiewanych kilka nowych kompozycji w trzech oficjalnych językach Zakonu – wyjaśnia o. Dominik Jurczak, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. – Na wejście „Mon Dieu, ma Misericorde” po francusku, która odwołuje się do modlitwy świętego Dominika u stóp krzyża: „Boże, co się stanie z grzesznikami”. Z tą samą gorliwością także my możemy zanieść bliskich naszemu sercu, radości i trudności każdego dnia, by załączyć je z Ofiarą krzyża. W czasie przygotowania darów zaśpiewany zostanie po hiszpańsku utwór „El Pan de San Sixto”, który przenosi nas do refektarza pierwszej dominikańskiej fundacji w Rzymie, wspominając cud św. Dominika, kiedy to wstawił się za głodnymi braćmi. Na komunię, pełni radości i wdzięczności, zaśpiewamy po angielsku „Thanks be to You, O Lord!” (Dzięki Ci Panie). W końcu, na zakończenie zaśpiewamy dwie dominikańskie antyfony: „Salve Regina” do Matki Boskiej i „O Lumen Ecclesiae” do świętego Dominika, prosząc ich o wstawiennictwo – wyjaśnia o. Jurczak.

Choć będzie to liturgia papieska, będzie miała charakterystyczne rysy dominikańskie. Pierwszym z nich będzie formularz Mszy – będzie to wotywa o św. Dominiku, prawdopodobnie skomponowana na okoliczność jego kanonizacji w 1234 roku. Teksty te są jednymi z najwcześniejszych świadectw liturgii dominikańskiej, jeszcze sprzed jej unifikacji w 1256 roku. W modlitwie powszechnej – która będzie odpowiadała dominikańskiej jedności i różnorodności – będzie siedem wezwań; każde krótko będzie wprowadzone po łacinie, dając każdemu możliwość modlitwy, gdyby nie rozumiał języka, w którym następowała będzie modlitwa.

Przed Mszą uczestnicy uroczystości odmówią Różaniec – modlitwę tak bardzo ważną dla tradycji dominikańskiej. Będzie on prowadzony w pięciu językach przez o. Bruno Cadoré, generała zakonu. Ponieważ Rodzina Dominikańska mówi w więcej niż pięciu językach i składa się z wielu kultur, dlatego odpowiedzi będą recytowane po łacinie, co pomoże wyrazić uniwersalny charakter naszego dziedzictwa i jedność dominikańskiej modlitwy. Przed każdą tajemnicą chór zaproponuje niedługi śpiew, który pomoże wejść w daną tajemnicę.

Na Komunię schola zaintonuje „Adoro Te devote”, powszechnie znany, tradycyjny hymn autorstwa św. Tomasza z Akwinu. Msza św. celebrowana będzie przez Ojca Świętego w zwyczajnej formie rytu rzymskiego, po włosku. Liturgia będzie transmitowana na stronie op.org oraz przez Telewizję Watykańską. W Radiu Watykańskim będzie można także usłyszeć transmisję z komentarzem o. Dominika Jarczewskiego OP.

Celebracja na Lateranie – w miejscu, gdzie rezydowali papieże, a więc prawdopodobnie św. Dominik spotykał się z biskupem Rzymu – zamyka świętowanie roku jubileuszowego, które w zakonie trwało od listopada 2015 r. i było wypełnione wydarzeniami we wszystkich prowincjach i klasztorach.

W niedzielę o 16:00 polska schola weźmie jeszcze udział we Mszy św., której przewodniczył będzie prowincjał o. Paweł Kozacki w bazylice św. Sabiny na Awentynie. Są na nią zaproszeni także wszyscy polskojęzyczni pielgrzymi, przebywający w Wiecznym Mieście.

Oceń treść:
Źródło:
;