Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Solidarność

Oddali 16 litrów krwi dla Ojczyzny

honorowy dawca krwi fot. U.S. Navy / wikipedia.org

Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” obchodzimy w całej Polsce od 2011 roku. Każdego 1 marca przypominamy o bohaterskich postawach Niezłomnych Żołnierzy, przypominamy historie życia Wielkich Bohaterów.

 

- Wymazano ich z naszej pamięci, nie było ich w podręcznikach do historii, nie pozwalano, aby umieścić ich w panteonie wielkich bohaterów narodowych. Teraz możemy przywracać należne im miejsce w świadomości Polek i Polaków, zarówno tych młodych jak i dorosłych – mówi Tomasz Konturek, koordynator w Małopolsce akcji Rodacy Bohaterom.

Studenci Akademii Ignatianum w Krakowie już po raz drugi zorganizowali dzień honorowego krwiodawstwa „Oddaj krew dla Ojczyzny #2”. Przez cały dzień można było przyjść i zrobić coś wielkiego, można było zostać bohaterem. – Krew jest bardzo potrzebna, nie można jej wyprodukować, może pochodzić tylko od drugiego człowieka. Możemy ją tylko podarować – powiedziała Karolina Bucka, studentka Ignatianum.

Z kolei Lesław Florian – student Ignatianum i członek Rady Wykonawczej Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej z doswiadczenia wie, jak krew jest potrzebna. - Jestem strażakiem ochotnikiem. Widziałem już wiele sytuacji kiedy krew była bardzo potrzebna. Może być potrzebna naszym bliskim; nie wiemy kiedy. Może jutro, może za rok.

Jezuita Daniel Benikas SJ oddaje krew, aby pomóc innym. – Żołnierzom, ludziom potrzebującym pomocy w tej formie. Krew jest symbolem życia. Jest to piękny gest solidarności z innymi – zauważa.

Przez cały dzień chęć do oddania krwi zgłosiło 51 studentów i pracowników Ignatianum. Krew oddało 36 osób, co dało łącznie 16,2 l podarowanej krwi. Przychodzili również mieszkańcy Krakowa, którzy dowiedzieli się o prowadzonej przez Ignatianum akcji, również lekarze. Jedna z nich powiedziała wprost: - Jestem tutaj, aby oddać krew. Codziennie przetaczam ją pacjentom w czasie operacji, wiem jak bardzo tej krwi brakuje w szpitalach i jak bardzo jest potrzebna.

 

Również 1 marca Akademia Ignatianum gościła uczniów krakowskich szkół, którzy przybyli na spotkanie zorganizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty i krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim powitaniu pani Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty, przypomniała jak ważnym jest pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, wśród ludzi młodych. Uczniowie m.in. wysłuchali wykładów dr. Macieja Korkucia “1939-1963: wielu wrogów, jeden cel” oraz dr. Michała Wenklara “Najmłodsi wyklęci – niepodległościowe organizacje młodzieżowe”. Mogli również zobaczyć film Dariusza Walusiaka – Rączy.

Akcja honorowego krwiodawstwa, jest jedną z prawie 10 akcji charytatywnych, które w ciągu roku organizują lub włączają się jako wolontariusze studenci Ignatianum. Z tego też powodu postanowili połączyć je w jeden wspólny projekt pod nazwą Spinacz Dobra. – Nazwa wydawać by się mogła trochę dziwna, jednak właśnie chcemy, aby jeden wspólny projekt łączył nasze całoroczne zaangażowanie społeczne i charytatywne. Chcemy spinać w całość te dobre rzeczy na Ignatianum a równocześnie zachęcać kolejnych studentów do włączania się w organizacje i uczestnictwo w tych projektach – mówi Tomasz Ubik, Przewodniczący Samorządu Studenckiego. Jesteśmy otwarci na kolejne pomysły ze strony naszych koleżanek i kolegów. Planujemy, aby powstał portal internetowy informujący o wszystkich działaniach i żachający do wolontariatu innych – dodaje.

1 marca był dla studentów również okazją do zainaugurowania kolejnego etapu X edycji akcji Rodacy Bohaterom. – Akcja zapoczątkowana została we Wrocławiu przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Z biegiem lat na stałe wpisała się w akcje charytatywne prowadzone w Krakowie i Małopolsce, a tak chętnie wspierane przez mieszkańców - mówi Tomasz Konturek i dodaje: - Tym razem zbieramy fundusze, dzięki którym będzie można rozpocząć kolejne renowacje cmentarzy i miejsc pamięci na Kresach, objąć leczeniem i opieką sanatoryjna najbardziej schorowanych byłych żołnierzy Armii Krajowej, ale również zorganizować wakacyjne pobyty i kolonie dla polskich dzieci z Kresów. O wszystkich naszych działaniach będziemy na bieżąco informować i już teraz dziękujemy za wszelką hojność i wsparcie naszych działań.

Pieniądze można wrzucać do puszek wystawionych na Ignatianum, wpłacać na konto Stowarzyszenia Odra Niemen 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308 z dopiskiem Rodacy-Bohaterom.

Oceń treść:
;