Imieniny: Seweryna, Wiktoryny

Wydarzenia: Światowy Dzień Wegan

Polska

Oficjalny pogram wizyty papieża Franciszka w Polsce

 fot. Park Jun-soo / korea.net / flickr.com

Papież Franciszek będzie w Polsce od 27 do 31 lipca; w Krakowie, na Jasnej Górze i w Oświęcimiu - poinformował koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży bp Damian Muskus. Nowym punktem jest m.in. spotkanie z dziećmi w szpitalu w Prokocimiu.

 

 

Oficjalny program papieskiej wizyty zaprezentowano w czwartek na równoczesnych konferencjach w Krakowie i Warszawie.

Papież przyjeżdża na Światowe Dni Młodzieży, organizowane po raz 31. W programie wizyty są Kraków, Jasna Góra i b. obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Będzie to pierwsza wizyta Franciszka w Polsce. Papież spędzi w naszym kraju niespełna pięć dni od popołudnia 27 lipca do wieczora 31 lipca.

"Czas dyskusji się skończył; przed nami intensywny czas działania, wyznaczony ostatecznym programem wizyty papieża w Polsce" - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus zaznaczył, że program nie zawiera rewolucyjnych zmian w stosunku do planu upublicznionego w marcu.

W stosunku do wstępnego programu jest kilka nowości. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu, przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą, odwiedzi siostry prezentki oraz pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.

Kard. Dziwisz mówił, że papieża zapraszało na spotkanie wiele instytucji, szkół i zakonów. Franciszek odwiedzi prezentki - bo jak wyjaśnił kardynał – od lat siostry z tego zgromadzenia prowadzą w Watykanie tzw. prywatny magazyn papieża, wykorzystywany przed podróżami. „Jest tam przełożona siostra Maria, która powiedziała Ojcu Świętemu: trzy kroki z Franciszkańskiej jest do prezentek, może by Ojciec Święty je odwiedził” – opowiadał kardynał. Jak dodał, do Franciszka będzie należała decyzja, czy pojawiając się w „oknie papieskim” jedynie pozdrowi zgromadzonych, czy do nich także przemówi. „Okno było zawsze przygotowane dla Jana Pawła II, dla Benedykta i będzie przygotowane dla Ojca Świętego Franciszka” – powiedział kard. Dziwisz. Zapewnił, że podczas pobytu Franciszka w Polsce nie będzie żadnych wystawnych przyjęć ani obiadów. „Wszystko będzie zorganizowane w gronie najbliższych osób i w wielkiej prostocie. Bardzo nam na tym zależy” – podkreślił.

Duchowny przekazał, że papież osobiście zatwierdził oficjalną wersję programu wizyty. Zauważył, że Franciszek znany jest ze swojej spontaniczności, więc można się spodziewać i niespodzianek. Wspomniał, że kilka dni temu spotkał się w z nim Watykanie. "Ojciec Święty był zainteresowany stanem przygotowań. Mogłem złożyć raport, że jesteśmy na bieżąco i że go oczekujemy" - powiedział. Jak dodał, przekazał papieżowi, iż zainteresowanie ŚDM w Krakowie jest ogromne. Według kard. Dziwisza - większe niż podczas poprzednich edycji tego wydarzenia.

O tym, że standardy zabezpieczenia wizyty papieża w Polsce i ŚDM są najwyższej jakości, mówili w Warszawie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa i pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Zapewnił on, że „zidentyfikowano ryzyka, które grożą Światowym Dniom Młodzieży i po kolei zostały one wyeliminowane lub są eliminowane”. Wskazał m.in. na budowę dodatkowych wyjść ewakuacyjnych oraz przepustów na ciekach wodnych, by poruszanie się po terenie kampusu (Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki-PAP) było łatwiejsze i bezpieczniejsze. "Inwestycje trwają, monitorujemy ich przebieg, (…) postęp prac jest znaczny” – podkreślił.

"Mogę z pełną odpowiedzialnością - wsparta przez pana pełnomocnika Majewskiego - powiedzieć, że w fazie planów i w przeważającej fazie realizacji jesteśmy gotowi i zapraszamy młodzież bardzo serdecznie" - zapewniła Kempa.

Również prezydent Andrzej Duda serdecznie zaprasza wszystkich młodych ludzi na spotkanie z ojcem świętym w Krakowie – powiedziała szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska. "ŚDM to święto bardzo ważne dla nas Polaków, którzy jesteśmy spadkobiercami myśli i przesłania św. Jana Pawła II; przecież papież Polak wskazywał właśnie na młodych ludzi, którzy niosą nadzieję, radość, dobro i optymizm" – mówiła.

 

Bp Muskus powiedział, że liczba zarejestrowanych uczestników ŚDM utrzymuje się wciąż na poziomie ok. 600 tys., wzrasta zaś liczba tych, którzy wybrali konkretne pakiety obejmujące noclegi i wyżywienie - jest to ponad 280 tys. osób.

Rzeczniczka komitetu organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula podała, że zarejestrowało się 570 tys. pielgrzymów ze 185 krajów, w tym 170 tys. z Polski; zgłosiło się także 841 biskupów z całego świata.

Podczas konferencji w Warszawie była też mowa o informowaniu na temat ŚDM i wizyty papieża. Prezes Polskiej Agencji Prasowej Artur Dmochowski powiedział, że PAP "będzie pełniła służebną, mało widoczną, ale bardzo odpowiedzialną rolę". "Będziemy odpowiedzialni za zapewnienie przepływu informacji, globalnego przepływu informacji, czyli przygotowanie infrastruktury dla tysięcy dziennikarzy" – poinformował; zaznaczył, że spodziewanych jest ok. 7 tys. dziennikarzy z całego świata. PAP jest odpowiedzialna m.in. za proces akredytacji, transport i budowę centrów prasowych. Dmochowski poinformował, że PAP wspólnie z KAI uruchomiła portal www.pope2016.com, gdzie przedstawiciele mediów mogą znaleźć wiele przydatnych informacji.

Jak wynika z przedstawionego w czwartek programu, w pierwszym dniu wizyty papież spotka się na Wawelu z prezydentem, władzami RP i korpusem dyplomatycznym; potem wygłosi przemówienie do zebranych w Katedrze na Wawelu polskich biskupów.

28 lipca w czwartek na Jasnej Górze papież odprawi mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według organizatorów na terenie sanktuarium pomieści się ok. 300 tys. wiernych. Wcześniej – w drodze do Częstochowy - papież odwiedzi krakowski klasztor sióstr prezentek i spotka się z uczniami prowadzonych przez nie szkół, a po przyjeździe na Jasną Górę będzie modlił się w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Po południu w Krakowie na placu przed Pałacem Arcybiskupów papież odbierze od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego klucze do miasta, a następnie tramwajem w towarzystwie niepełnosprawnej młodzieży pojedzie na krakowskie Błonia, gdzie powitają go uczestnicy ŚDM. To wtedy Franciszek po raz pierwszy wygłosi przemówienie do młodych pielgrzymów.

W piątek 29 lipca papież odwiedzi były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau; będzie tam też obecna premier Beata Szydło. Podobnie jak jego poprzednicy - Benedykt XVI i Jan Paweł II – uda się na teren obozu koncentracyjnego pieszo przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei". Przy wyjściu na dziedziniec bloku „11”, zwanego blokiem śmierci, papież spotka się z 15 ocalałymi z obozu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbe – Franciszek ma się modlić w jego celi.

Później odwiedzi Birkenau, gdzie przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu odmówi modlitwę, spotka się z 25 "Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata" i wygłosi przemówienie.

Nowym punktem w programie papieskiego pobytu w Polsce jest wizyta w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, który obchodzi 50-lecie swojej działalności. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzicami, ma też wygłosić przemówienie, obejrzeć szpitalny oddział ratunkowy na parterze i modlić się w kaplicy szpitalnej. Będzie mu towarzyszyła premier Beata Szydło.

29 lipca na krakowskich Błoniach papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej z udziałem młodzieży.

W sobotę 30 lipca Franciszek odwiedzi dwa sąsiadujące ze sobą sanktuaria: Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Razem z siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia i dziewczętami, którymi siostry się opiekują, będzie modlił się przed grobem św. Faustyny. W bazylice Bożego Miłosierdzia, a nie jak wcześniej planowano w sanktuarium św. Jana Pawła II, papież wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II papież odprawi mszę św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i polskich seminarzystów. Po powrocie do Domu Arcybiskupów Krakowskich zje obiad wspólnie z przedstawicielami młodzieży z wszystkich kontynentów, co jest tradycją ŚDM.

Wieczorem papież będzie uczestniczył w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą w Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki.

Niedziela 31 lipca, czyli ostatni dzień pobytu Franciszka w Polsce, rozpocznie się o godz. 10 od mszy św. w Campus Misericordiae, podczas której papież ogłosi miejsce kolejnych ŚDM. We mszy będą brali udział członkowie rządu.

Po południu papież spotka się z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym i dobroczyńcami ŚDM w Tauron Arenie. O godz. 18.15 na lotnisku wojskowym w Balicach odbędzie się ceremonia pożegnania papieża.

;