Imieniny: Arlety, Genowefy, Danuty

Wydarzenia:

Wspomnienia

Papieska wystawa w centrum Bielska-Białej

 fot. Piotr Tumidajski

Pod gigantycznym namiotem na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej otwarto w piątek października wystawę „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi”. Stolica Podbeskidzia jest kolejny polskim miastem, w którym zobaczyć można zdjęcia ukazujące bł. Jana Pawła II – kapłana, biskupa, kardynała i papieża – jako przyjaciela młodzieży.

 

Bp Tadeusz Rakoczy, który wraz prezydentem miasta i marszałkiem województwa śląskiego otworzył wystawę, podkreślał, że z biegiem czasu coraz bardziej odsłania się wielkość pontyfikatu papieża Polaka. „Jan Paweł II angażował się w najważniejsze problemy i wyzwania epoki przełomu tysiącleci” – mówił ordynariusz bielsko-żywiecki.

Marszałek śląski Adam Matusiewicz podkreślał, że papież ma szczególne miejsce w historii województwa. „Bo to nie tylko te wspaniałe wizyty, bardzo rodzinne na Podbeskidziu, ale również niezapomniane, duchowe przeżycia na Jasnej Górze lub niesamowite spotkanie na lotnisku Muchowiec, które było prawdopodobnie największym zgromadzeniem w historii Polski” – wspominał samorządowiec.

Ks. Paweł Danek, dyrektor papieskiego muzeum w Wadowicach przypomniał, że wystawa pierwotnie została przygotowana z okazji Międzynarodowego Kongresu „Ludzie i Religie” w 2009 roku w Krakowie. „Chcielibyśmy, aby ta wystawa była wykorzystana w edukacji ludzi młodych, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że przychodzi już pokolenie, które Jana Pawła II albo coraz mniej pamięta, albo w ogóle nie będzie go znało z racji wieku” – mówił.

Na ekspozycji w namiocie, ustawionym na najczęściej odwiedzanym przez bielszczan placu, zgromadzono fotografie, filmy oraz osobiste pamiątki związane z osobą Karola Wojtyły i Jana Pawła II. Są tu archiwalne zdjęcia pochodzące z osobistych zbiorów przyjaciół Jana Pawła II z okresu młodości. Można obejrzeć fotografie utrwalające wycieczki młodego ks. Karola Wojtyły z młodymi – kajaki, wyprawy w góry i na narty.

Wśród specjalnych aranżacji jest np. ognisko, stary rower czy kajak i sprzęt turystyczny Autorami zdjęć z najwcześniejszego okresu są Sługa Boży Jerzy Ciesielski i Stanisław Rybicki. Ciekawostką ekspozycji jest zapis piosenki „Czerwony pas”, śpiewanej przez ks. Wojtyłę. Można obejrzeć także, pochodzące z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Ruchu Światło-Życie w Lublinie, zdjęcia dokumentujące spotkania krakowskiego biskupa Karola Wojtyły z młodzieżą w różnych zakątkach Polski.

Wystawa prezentuje także liczne fotografie ze spotkań Jana Pawła II z młodzieżą w różnych miejscach świata. Zdjęcia autorstwa Grzegorza Gałązki, uzupełnione są i komentowane fragmentami przemówień do młodych, które są zamieszczone zarówno w formie pisemnej, na wielkoformatowych tablicach, jak i w formie filmów, które można zobaczyć przy zwiedzaniu wystawy.

Wcześniej wystawę widzieli już m.in. mieszkańcy Warszawy, Tarnowa, Nowego Sącza, Bydgoszczy i Poznania.

Organizatorami wystawy „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła – Jan Paweł II i młodzi” są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, oraz Wydawnictwo i Studio Filmowe Anima Media Sp. z o.o.

Źródło:
;