Imieniny: Seweryna, Mścisława, Juliusza

Wydarzenia:

Nauczanie

Papież do dziennikarzy: umiłować prawdę, być profesjonalnym i szanować ludzką godność

papież franciszek fot. Korea.net / Korean Culture and Information Service / CC BY-SA 2.0 / wikimedia.org Papież Franciszek

Mało jest zawodów, które miałyby taki wpływ na społeczeństwo, jak dziennikarstwo. Na wiążącą się z tym odpowiedzialność zwrócił uwagę Papież, spotykając się z włoskimi dziennikarzami. Franciszek przyjął dziś Krajową Radę ich samorządu zawodowego. W ich imieniu przywitali go na początku audiencji przewodniczący tej organizacji zrzeszającej wszystkich pracowników mediów we Włoszech, Enzo Iacopino, oraz prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji, ks. Dario Edoardo Viganò.

 

W swoim przemówieniu Ojciec Święty zatrzymał się na trzech elementach, koniecznych jego zdaniem do wykonywania zawodu dziennikarza tak, by zmieniać świat na lepsze. Pierwszy z nich polega na tym, by kochać prawdę.

„Kwestią tutaj jest to, czy jest się szczerymi z samymi sobą i z innymi, czy też nie. Relacja stanowi serce każdej komunikacji. To tym bardziej prawdziwe dla tych, dla których przekazywanie informacji stało się ich zawodem. A żadna relacja nie może utrzymać się ani trwać w czasie, jeśli zostanie oparta na nieszczerości. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszym dziennikarstwie – nieprzerwanym przepływie faktów i wydarzeń przekazywanych 24 godziny przez 7 dni w tygodniu – nie zawsze łatwo dojść do prawdy czy choćby przybliżyć się do niej. W życiu nie wszystko jest czarne albo białe. Także w dziennikarstwie należy umieć rozeznawać pomiędzy odcieniami szarości zdarzeń, do których przekazywania zostało się powołanym” – powiedział Papież.

Franciszek określił kolejny element niezbędny w pracy dziennikarskiej jako profesjonalizm.

„Żyć z profesjonalizmem to znaczy przede wszystkim – poza kwestiami, o których możemy przeczytać w kodeksach deontologicznych – pojmować, interioryzować głęboki sens swojej pracy. Stąd płynie konieczność, aby nie poddawać własnej profesjonalności logikom interesów jakiejś grupy, czy to ekonomicznych, czy też politycznych” – wskazał Ojciec Święty.

Po trzecie dziennikarze muszą też według Papieża skupić się na tym, aby szanować ludzką godność. W ten sposób ich praca może stanowić narzędzie tworzące kulturę spotkania, która powiększa dobro wspólne.

Źródło:
;