Nauczanie
Papież do metodystów: mimo różnic możemy dawać wspólne świadectwo
Dialog teologiczny między katolikami i metodystami trwa już od blisko pół wieku, a wczoraj otwarto w Rzymie, nieopodal Watykanu, metodystyczny ośrodek ekumeniczny. Przypomniał o tym Papież, spotykając się z delegacją Światowej Rady Metodystów.
„Niezależnie od utrzymujących się różnic nasz dialog, oparty na poszanowaniu i braterstwie, ubogaca obie wspólnoty. Wyraźnym tego przykładem jest przygotowywany obecnie dokument, który ma być opublikowany przed końcem tego roku. Wychodząc od przyłączenia się metodystów do wspólnej katolicko-luterańskiej deklaracji o usprawiedliwieniu podejmuje on temat «Powołania do świętości». Katolicy i metodyści mogą się wiele od siebie nawzajem nauczyć, jak rozumieć świętość i jak starać się nią żyć” - powiedział Papież.
Franciszek przypomniał, że twórca metodyzmu, XVIII-wieczny pastor John Wesley, napisał w Liście do brata katolika: „Jeśli nie możemy jeszcze być jednomyślnymi we wszystkim, przynajmniej możemy miłować podobnie”.
„To prawda, że nie myślimy jeszcze tak samo o wszystkim, a w kwestiach dotyczących posługi duchownej i etyki wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Jednak żadna z tych różnic nie jest przeszkodą, by kochać tak samo i dawać wspólne świadectwo wobec świata. Nasze życie w świętości winno obejmować służbę miłości w świecie. Katolicy i metodyści mają angażować się razem, by dawać w wielu dziedzinach konkretne świadectwo swej miłości do Chrystusa. Kiedy bowiem służymy razem potrzebującym, nasza komunia wzrasta. W dzisiejszym świecie, zranionym wielu przejawami zła, konieczne jest jak nigdy dotąd, byśmy jako chrześcijanie razem dawali z nową energią świadectwo paschalnej światłości, stając się znakiem miłości Boga, zwycięskiego w zmartwychwstaniu Chrystusa. Niech ta miłość, również przez naszą pokorną i odważną służbę, dotrze do serc i życia tylu naszych braci i sióstr, którzy jej oczekują, nawet o tym nie wiedząc” - powiedział Ojciec Święty.