Imieniny: Seweryna, Wiktoryny

Wydarzenia: Światowy Dzień Wegan

Nauczanie

Papież: miłosierni jak Ojciec, cierpliwy i pełen łaskawości

papież franciszek w oknie pałacu apostolskiego fot. Anna Munk

„Niech Dziewica Maryja pomoże nam być coraz bardziej świadomymi bezinteresowności i wspaniałości przebaczenia otrzymanego od Boga, aby stać się miłosiernymi jak On, Dobry Ojciec, cierpliwy i pełny łaskawości” – tą prośbą skierowaną przez wstawiennictwo Matki Bożej zakończył Franciszek rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”. Nawiązał w nim do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o przebaczeniu, które nie neguje doznanej krzywdy, ale uznaje, że człowiek jest większy niż popełnione zło. Pan Jezus prawdę tę potwierdza opowiadając przypowieść o miłosiernym królu i bezlitosnym słudze.

 

„Król z przypowieści jest człowiekiem wielkodusznym, który ogarnięty  współczuciem daruje błagającemu go słudze ogromny dług – «dziesięć tysięcy talentów». Ale ten sam sługa, gdy tylko spotkał innego sługę, takiego samego jak on, który był mu winien sto denarów - to jest o wiele mniej - zachowuje się bezwzględnie, wtrącając go do więzienia. Niekonsekwentna postawa tego sługi jest również naszą postawą, kiedy odmawiamy przebaczenia naszym braciom. Natomiast król z przypowieści jest obrazem Boga, który nas miłuje miłością tak pełną miłosierdzia, że nieustannie nas akceptuje, miłuje i nam przebacza” – powiedział Ojciec Święty.

Papież wskazał, iż Bóg przebacza człowiekowi od momentu chrztu darując mu niespłacony dług: grzech pierworodny.

„Zatem, z nieograniczonym miłosierdziem, przebacza On nam wszystkie winy, gdy tylko okażemy mały znak skruchy. Kiedy ogarnie nas pokusa, aby zamknąć nasze serce na tych, którzy nas obrazili i proszą o przebaczenie, pamiętajmy o słowach Ojca Niebieskiego skierowanych do bezlitosnego sługi: «Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swym współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?»(ww. 32-33). Każdy, kto doświadczył radości, pokoju i wewnętrznej wolności, pochodzącej z otrzymanego przebaczenie może otworzyć się na możliwość przebaczenia ze swej strony innym” – mówił Papież.         

Franciszek zaznaczył także, iż podobne nauczanie o darowaniu win znajduje się w modlitwie „Ojcze nasz”. Prosimy bowiem Boga o przebaczenie grzechów wiążąc je z przebaczeniem, jakie my musimy dać braciom .

„«Przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili» (Mt 6, 12). Przebaczenie Boga jest znakiem Jego przeobfitej miłości względem każdego z nas. Jest to miłość pozostawiająca nam swobodę odejścia, jak syn marnotrawny, ale która oczekuje codziennie naszego powrotu. Jest to śmiała miłość pasterza względem zagubionej owcy. Jest to czułość, która przyjmuje każdego grzesznika, pukającego do jej drzwi. Ojciec Niebieski jest pełen miłości i pragnie ją nam ofiarować, ale nie może tego uczynić, jeśli zamkniemy nasze serca na miłość innych ludzi” – kontynuował Ojciec Święty.

Oceń treść:
Źródło:
;