Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Nauczanie

Papież na Anioł Pański: na drodze do Boga nikt nie jest intruzem

papież franciszek w oknie pałacu apostolskiego fot. Anna Munk

O wierze przywracającej prawdziwe życie mówił Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański. Papież podkreślił, że w swej drodze do Boga nikt nie powinien czuć się intruzem lub kimś, kto nie ma prawa Mu przeszkadzać. 


Ojciec Święty komentował dwa cuda, które opisuje niedzielna Ewangelia. Chodzi o uzdrowienie córki Jaira i kobiety cierpiącej na krwotok. Papież podkreślił, że te wydarzenia są przedstawione jako rodzaj tryumfalnego marszu ku życiu. Wskazał, że centrum obu tych historii stanowi wiara.

“Ukazują one Jezusa jako źródło życia, jako Tego, który przywraca życie tym, którzy całkowicie Mu ufają. Dwaj główni bohaterowie, czyli ojciec dziewczynki i chora kobieta nie są jeszcze uczniami Jezusa, a jednak zostali wysłuchani ze wzglądu na swą wiarę – mówił Franciszek. – Rozumiemy stąd, że na drogę Pana przyjmowani są wszyscy: nikt nie powinien czuć się intruzem, osobą dopuszczającą się nadużycia, czy kimś, kto nie ma do tego prawa. Aby uzyskać dostęp do Jego serca jest tylko jeden wymóg: czuć potrzebę uzdrowienia i powierzenie się Mu. Jezus idzie, aby znaleźć tych ludzi w tłumie i wyrywa ich z anonimowości, wyzwala z lęku przed życiem i odważnym działaniem. Czyni to spojrzeniem i słowem, które stawiają ich na nogi po tak wielu cierpieniach i upokorzeniach. Także my jesteśmy wezwani do tego, by przyjąć i naśladować te słowa, które wyzwalają i te spojrzenia, które przywracają chęć życia, tym którzy są jej pozbawieni”.

Franciszek podkreślił, że Jezus przyszedł dać nowe życie wszystkim. Wskazał, że jedyną śmiercią, której należy się obawiać jest serce znieczulone złem. „Dla Jezusa nawet grzech nigdy nie jest ostatnim słowem, ponieważ to On przyniósł nam nieskończone miłosierdzie Ojca. I nawet jeśli nisko upadniemy, dociera do nas jego delikatny i mocny głos: «Mówię ci: wstań!»” – mówił Ojciec Święty w rozważaniu na Anioł Pański.

O kontynuowanie dialogu narodowego w Nikaragui oraz oszczędzenie dalszych cierpień niewinnej ludności Syrii - Ojciec Święty zaapelował na zakończenie południowego spotkania z wiernymi na Anioł Pański. Poprosił też o modlitwę w intencji sobotniego spotkania w Bari, które poświęcone będzie przyszłości Bliskiego Wschodu. 

Dawno na Anioł Pański nie wybrzmiało tak wiele mocnych apeli o pokój. Pokazuje to, z jak wielką uwagą Ojciec Święty śledzi sytuację na świecie. O dramacie rozgrywającym się w Nikaragui, która stoi na krawędzi wojny domowej Papież rozmawiał rano z arcybiskupem stolicy tego kraju. Na Anioł Pański poparł działania nikaraguańskich biskupów na rzecz przywrócenia zerwanego dialogu narodowego.

“Ponawiając moją modlitwę za umiłowany naród Nikaragui – mówił Papież – pragnę przyłączyć się do wysiłków podejmowanych przez biskupów tego kraju i wielu ludzi dobrej woli, w ich roli mediatorów i świadków w prowadzonym procesie dialogu narodowego na drodze ku demokracji”.

Franciszek mówił też o dramatycznej sytuacji w Syrii, szczególnie w prowincji Daraa. Przypomniał, że prowadzone tam działania militarne uderzyły również w szkoły i szpitale oraz spowodowały tysiące nowych uchodźców. Zapewniając o swej modlitwie za Syryjczyków, Papież ponowił apel, by tak bardzo już doświadczonej od lat ludności zaoszczędzono dalszych cierpień.

“Pośród tak wielu konfliktów trzeba zaznaczyć inicjatywę, którą można nazwać historyczną. Możemy nawet powiedzieć, że jest to dobra wiadomość: w tych dniach rządy Etiopii i Erytrei, po dwudziestu latach, powróciły do rozmów o pokoju – mówił Franciszek. – Niech to spotkanie rozpali światło nadziei dla tych dwóch krajów Rogu Afryki i dla całego kontynentu afrykańskiego”.

Ojciec Święty poprosił też o modlitwę w intencji spotykania w Bari. 7 lipca w tym włoskim mieście Franciszek spotka się ze zwierzchnikami Kościołów i wspólnot chrześcijańskich Bliskiego Wschodu.

“Przeżyjemy dzień modlitwy i refleksji poświęcony wciąż dramatycznej sytuacji w tym regionie, gdzie tak wielu naszych braci i sióstr w wierze nadal cierpi – mówił Papież. – Będziemy błagać jednym głosem: «Pokój w tobie!» (Ps 122,8). Proszę wszystkich, by modlitwą towarzyszyli tej pielgrzymce pokoju i jedności”.

Oceń treść:
Źródło:
;