Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Nauczanie

Papież na Regina Caeli: teraz to my mamy ewangelizować

papież franciszek w oknie pałacu apostolskiego fot. Anna Munk

Wniebowstąpienie przypomina nam, że Kościół istnieje po to, by głosił Ewangelię – powiedział Papież w przed południową modlitwą Regina Caeli. Tematem jego rozważania była właśnie uroczystość Wniebowstąpienia. Choć przypadała ona w ubiegły czwartek to jednak w wielu krajach, w tym w Polsce i we Włoszech, dla wygody wiernych przeniesiono ją na dzisiejszą niedzielę.

 

Nawiązując do Ewangelii, która opisuje to wydarzenie, Franciszek zauważył, że rozgrywa się ona w Galilei, dokąd Zmartwychwstały wysłał uczniów, aby tam utworzyli pierwszą komórkę nowej wspólnoty.

„Teraz uczniowie ci przeszli przez ogień męki i zmartwychwstania; na widok Zmartwychwstałego Pana oddali Mu pokłon, ale niektórzy nadal mieli wątpliwości. Tej przestraszonej wspólnocie Jezus daje ogromne zadanie ewangelizowania świata. Konkretyzuje to zadanie, nakazując, by nauczali i chrzcili w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wniebowstąpienie Jezusa  stanowi więc kres misji, którą Syn otrzymał od Ojca i początek kontynuowania tej misji przez Kościół. Od tej chwili bowiem, od Wniebowstąpienia, Chrystus jest obecny w świecie za pośrednictwem Jego uczniów, którzy wierzą w Niego i przepowiadają Go. Ta misja potrwa do końca dziejów i każdego dnia będzie korzystała z pomocy Zmartwychwstałego Pana, który zapewnia: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że ta obecność Zmartwychwstałego daje chrześcijanom męstwo i wsparcie pośród prześladowań i trudności, które napotykają w głoszeniu Ewangelii.

„Dzisiaj mamy lepiej zrozumieć, że Bóg obdarzył nas wielką godnością i odpowiedzialnością głoszenia Go światu, czynienia Go dostępnym dla ludzkości. Oto nasza godność, to jest największy zaszczyt każdego z nas, wszystkich ochrzczonych. W tę uroczystość Wniebowstąpienia, kierując wzrok ku niebu, gdzie Chrystus wstąpił i zasiada po prawicy Ojca, umacniajmy nasze kroki na ziemi, aby kontynuować z entuzjazmem i odwagą naszą pielgrzymkę, naszą misję świadczenia i życia Ewangelią w każdym środowisku. Zdajemy sobie jednak doskonale sprawę, że nie zależy to przede wszystkim od naszych sił, zdolności organizacyjnych i zasobów ludzkich. Jedynie ze światłem i mocą Ducha Świętego możemy skutecznie wypełnić naszą misję, aby inni mogli coraz bardziej poznać i  doświadczyć miłości i czułości Jezusa” – powiedział Papież.

Po odmówieniu modlitwy Regina Caeli Franciszek odniósł się dwóch islamskich zamachów, w Egipcie i Anglii.

„Pragnę raz jeszcze wyrazić moją solidarność z drogim bratem papieżem Tawadrosem i z całym egipskim narodem, który przed dwoma dniami doznał kolejnego okrutnego aktu przemocy. Ofiary, w tym także dzieci, to wierni którzy udawali się do sanktuarium, aby się modlić, a zostali zabici po tym, gdy nie odmówili wyrzec się swojej wiary chrześcijańskiej. Niech Pan przyjmie do swojego pokoju tych mężnych świadków, męczenników i nawróci serca terrorystów. Módlmy się także za ofiary strasznego zamachu, który miał miejsce w miniony poniedziałek w Manchesterze, gdzie brutalnie zabito tak wielu młodych ludzi. Jestem blisko ich rodzin i wszystkich, którzy opłakują ich śmierć” – powiedział Ojciec Święty.

Podczas niedzielnej modlitwy z wiernymi Franciszek skierował też pozdrowienie do Polaków. Szczególnego błogosławieństwa udzielił uczestnikom dorocznej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich.

Papież nawiązał też do faktu, że w niektórych krajach obchodzi się dzisiaj Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

„Środki społecznego przekazu umożliwiają natychmiastowe i powszechne dzielenie się wiadomościami. Wiadomości te mogą być dobre lub złe, prawdziwe lub fałszywe. Módlmy się, aby przekaz we wszystkich jego formach, był rzeczywiście konstruktywny, służył prawdzie, odrzucając uprzedzenia i szerzył nadzieję oraz  ufność w naszych czasach” – powiedział Ojciec Święty.

W Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w trzecią niedzielę września – w tym roku 17 września.

Oceń treść:
Źródło:
;