Nauczanie
Papież: uczmy się sztuki miłości i przebaczania
Do uczenia się każdego dnia sztuki miłości i przebaczania wezwał Papież w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną Regina Caeli. Franciszek przypomniał, że spory, podziały i zazdrości zostawiają trwały ślad na obliczu Kościoła i oddalają do niego ludzi. W swym rozważaniu Ojciec Święty nawiązał do słów Jezusa wypowiedzianych do uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy: „Nie zostawię was sierotami: przyjdę do was”.
„Rozważając te słowa Jezusa, dostrzegamy dziś zmysłem wiary, że jesteśmy ludem Boga w komunii z Ojcem i z Jezusem przez Ducha Świętego. W tej tajemnicy komunii Kościół odnajduje niewyczerpalne źródło swojej misji, która realizuje się poprzez miłość. Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii: «Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie» – mówił Franciszek. – To miłość wprowadza nas do poznania Jezusa, dzięki działaniu «adwokata», którego nam posłał, czyli Ducha Świętego. Miłość Boga i bliźniego jest największym przykazaniem Ewangelii. Dzisiaj Pan wzywa nas do wielkodusznej odpowiedzi na ewangeliczne wezwanie do miłości, stawiając Boga w centrum naszego życia i poświęcając się służbie braciom, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym wsparcia i pocieszenia”.
Franciszek przypomniał, że prawdziwą umiejętność kochania należy ćwiczyć każdego dnia, doskonaląc się w niej na wzór Jezusa.
„Czasami spory, pycha, zazdrość, podziały zostawiają ślad także na pięknym obliczu Kościoła. Wspólnota chrześcijan powinna żyć w miłości Chrystusa, jednak właśnie tam wtyka się zły, któremu dajemy się zwieść Często płacą za to osoby duchowo najsłabsze. Ileż z nich oddaliło się, bo nie czuły się przyjęte, rozumiane i kochane. Ileż osób odeszło z parafii i wspólnot z powodu panujących tam plotek i zazdrości. Także dla chrześcijanina umiejętność kochania nigdy nie jest dana raz na zawsze. Każdego dnia trzeba zaczynać od nowa, trzeba ćwiczyć, by nasza miłość do ludzi, których spotykamy stawała się dojrzalsza i oczyszczona z ograniczeń lub grzechów, które czynią ją stronniczą, egoistyczną, bezowocną i niewierną. Każdego dnia musimy uczyć się sztuki miłości, każdego dnia trzeba przebaczać i wpatrywać się w Jezusa”.
Maryi zawierzam konkretną drogę Kościoła w Chinach
Matce Bożej z Sheshan Franciszek zawierzył przyszłość Kościoła w Chinach. Uczynił to na zakończenie południowego spotkania z wiernymi na Regina Caeli. Tym samym Ojciec Święty pośrednio odniósł się do rozmów prowadzonych aktualnie między Stolicą Apostolską a władzami Chin w sprawie nawiązania relacji dwustronnych i uregulowania sytuacji tamtejszych chrześcijan, skupionych w dwóch wspólnotach: patriotycznej i katakumbowej.
24 maja przypada ustanowiony w 2007 r. przez Benedykt XVI Światowy Dzień Modlitw za Kościół z Chinach. Obchodzony on jest właśnie we Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych czczonej w sanktuarium Sheshan w Szanghaju.
„Chińskim katolikom mówię: wznieśmy wzrok ku Maryi naszej Matce, aby pomogła nam rozeznać wolę Boga dotyczącą konkretnej drogi Kościoła w Chinach i aby wspierała nas w przyjmowaniu z hojnością Jego planu miłości. Maryja zachęca nas do dawania osobistego wkładu w budowanie wspólnoty pomiędzy wierzącymi i harmonii całego społeczeństwa. Pamiętajmy o tym, by świadczyć o wierze modlitwą i miłością, zawsze pozostając otwartymi na spotkanie i dialog” – podkreślił Ojciec Święty.
Ojciec Święty ogłosił nowych kardynałów
Na zakończenie niedzielnej modlitwy Regina Caeli Papież Franciszek zwołał także konsystorz, który odbędzie się 28 czerwca. Ogłosił też nominację pięciu nowych kardynałów.
Nominacje kardynalskie otrzymali:
- bp Gregorio Rosa Chávez, biskup pomocniczy San Salvador w Salwadorze;
- abp Jean Zerbo, metropolita Bamako w Mali;
- bp Anders Arborelius, ordynariusz Sztokholmu w Szwecji;
- abp Juan José Omella Omella, arcybiskup Barcelony w Hiszpanii;
- bp Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun, wikariusz apostolski rzymskokatolickiej diecezji Paksé w Laosie.
- Franciszek odprawi z nowymi kardynałami Eucharystię w Watykanie 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła..