Polska
Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich
Tysiące wiernych wzięły udział w tradycyjnej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.
Wydarzenie miało w tym roku szczególny charakter, bowiem 700 lat temu w Piekarach konsekrowano pierwszy kościół dedykowany św. Bartłomiejowi Apostołowi.
Przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał abp Wiktor Skworc, który m.in. dziękował ratownikom za akcję w kopalni „Zofiówka”, gdzie zginęło pięciu górników. Metropolita mówił też o wyzwaniach ekologicznych w kontekście szczytu klimatycznego ONZ, który w grudniu odbędzie się w Katowicach.
„Nie możemy się oglądać tylko na innych, wszystkim nam potrzeba ekologicznego nawrócenia, bo wszyscy czasem - mniej lub bardziej świadomie - przyczyniamy się do małych katastrof ekologicznych. Mam nadzieję, moi drodzy, że wkrótce także w tej dziedzinie troski o nasz wspólny dom ziemię, o czystość powietrza, że będziemy mogli cieszyć się zwycięstwem, podobnie jak to się stało w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę” - mówił abp Skworc.
Legatem papieskim na tegoroczne uroczystości był kard. Zenon Grocholewski. W homilii emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego nawiązał do tytułu, jakim określana jest Matka Boża Piekarska: Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
„Wydaje się że połączenie tych dwóch określeń „Matka Sprawiedliwości Społecznej” i „Matka Miłości Społecznej” jest jakimś wymownym na nasze czasy wołaniem, że bez autentycznej miłości nie będziemy w stanie realizować owocnego życia społecznego, należnej sprawiedliwości społecznej” - mówił kard. Grocholewski.
Pielgrzymki stanowe do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich mają już długa tradycję. Mężczyźni po raz pierwszy pielgrzymowali do tego miejsca w roku 1947.