Imieniny: Bohdany, Bozydara

Wydarzenia:

Polska

Pielgrzymowanie szczególnym wymiarem życia Kościoła

biskup artur miziński fot. BP KEP

Pielgrzymowanie jest szczególnym wymiarem życia Kościoła. Całe nasze życie jest pielgrzymką. Odzwierciedleniem tego pielgrzymowania są pielgrzymki, o których mówimy. To wyjątkowy fenomen Kościoła w Polsce na tle Europy – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji nt. pielgrzymowania, która odbyła się 11 lipca w Sekretariacie KEP.

 

Bp Miziński zauważył, że „pielgrzymka to rekolekcje w drodze, czas pogłębiania naszej wiary, czas wyjścia od codziennych problemów. Jest to forma wyjścia na pustynię, ale we wspólnocie”. Bp Miziński dodał również, że pielgrzymowanie jest świadectwem wiary.

Odnosząc się do akcji w mediach społecznościowych #PolskaPielgrzymuje, bp Miziński zauważył, że jest to „rozszerzenie tego pielgrzymowania na osoby, które nie mogą uczestniczyć fizycznie w pielgrzymce. Rozszerza się krąg dobra, krąg wspólnoty, a także kult świętych. Relacje wideo i zdjęcia umieszczane w internecie są po to, by poczuć radość wspólnego pielgrzymowania”.

Marek Tomczyk, kierownik 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zaprezentował hasło tegorocznej pielgrzymki paulińskiej: „Z Maryją wolni”. Przedstawił również długą historię pielgrzymowania w Polsce na Jasną Górę, podkreślając, że również w czasie zaborów wielu pielgrzymów przybywało do Częstochowy. „W tym roku pragniemy wraz z Maryją dziękować za dar wolności” – podkreślił o. Tomczyk.

Z kolei małżeństwo pielgrzymów, Małgorzata i Adam Polkowscy, opowiadali o swoim osobistym doświadczeniu pielgrzymowania. „Pielgrzymka to niesamowite doświadczenie wspólnoty wiary i chrześcijańskiej radości. Mimo trudu pielgrzymka daje olbrzymią radość” – zauważyła Małgorzata Polkowska. Adam Polkowski dodał natomiast, że „pielgrzymka pomaga kształtować pewne uniwersalne postawy, jak codzienna zaradność i dyscyplina”.

Michał Plewka, redaktor prowadzący portalu ekai.pl przypomniał dane CBOS, według których co trzecia osoba deklaruje, że bierze udział w pielgrzymce. Zauważył także, że oprócz pielgrzymek rowerowych, samochodowych czy na rolkach, coraz popularniejsze są pielgrzymki na własną rękę w gronie rodziny i przyjaciół.

Oceń treść:
Źródło:
;