Imieniny: Seweryna, Wiktoryny

Wydarzenia: Światowy Dzień Wegan

Polska

Pierwsza Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej

msza inauguracyjna w świątyni opatrzności bożej fot. Krzysztof Sitkowski / prezydent.pl

– Czekaliśmy na ten moment 225 lat – podkreślał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz rozpoczynając pierwszą Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. 11 listopada br., w Narodowe Święto Niepodległości Polski, została oddana do użytku wiernych świątynia, do której wybudowania zobowiązali się Polacy po uchwaleniu Konstytucji w 1791 roku. Prace nad budową wotum, jakim miała być, zostały uniemożliwione przez rozbiory Polski, a potem przez II wojnę światową i rządy komunistyczne.

 

Kard. Kazimierz Nycz na początku Mszy św. dziękował m.in. swojemu poprzednikowi, zmarłemu  kard. Józefowi Glempowi, który był inicjatorem budowy Świątyni Opatrzności Bożej. – Szkoda, że nie doczekał tego dnia – powiedział. Wyraził wdzięczność również wszystkim życzliwym budowie i wszystkim zgromadzonym.

Mszy św. przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. – Za tę wolność i niepodległość, którą możemy się dzisiaj cieszyć dziękujemy Bogu i tamtym pokoleniom, pamiętając, że dla nas wolność to dar, ale jednocześnie zadanie – podkreślał w homilii abp Gądecki. Mówił, że świątynia jest znakiem naszego pragnienia dotarcia – przez rzeczy widzialne – do rzeczy niewidzialnych. Zauważył też, że decyzja zmarłego kard. Józefa Glempa o wypełnieniu votum narodu była odważna, i że czasami niedoceniano tego, gdy przestrzegał naród przed składaniem obietnic bez pokrycia.

Prymas Polski abp Wojciech Polak w słowie na zakończenie Mszy św.  powiedział, że trzeba nam nie tylko wolności się uczyć i o niej z wdzięcznością pamiętać, ale także wciąż mądrze, twórczo i roztropnie przestrzeń odzyskanej wolności zagospodarowywać, odpowiedzialnie wolności używać, urzeczywistniać ją – jak przypominał święty Jan Paweł II – przez prawdę i dobro. Wyraził życzenie, by ta pierwsza Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej, była nie tylko wyrazem narodowej wdzięczności, ale czyniła Polaków coraz bardziej odważnymi, odpowiedzialnymi i twórczymi w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości Ojczyzny, „w realizowaniu daru tej wolności, za którą najwyższą cenę płaciły minione pokolenia”.

We Mszy św. z okazji Święta Niepodległości i otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Andrzejem Dudą, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele oraz liczni wierni. Uroczystości związane z otwarciem Świątyni będą trwały do 13 listopada.

Oceń treść:
Źródło:
;