Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara

Wydarzenia: Dzień Judaizmu

Pod oknem

Pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna powstanie w Krakowie

 fot. Justyna Kastelik

19 marca w Krakowie zostanie uruchomiona Poradnia Bioetyczna dla osób potrzebujących pomocy w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia ludzkiego. Pierwsze tego typu miejsce w Polsce powstało staraniem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Fundacji „Jeden z nas”.

 

„Jest Rok Miłosierdzia. Papież Franciszek w pierwszym wywiadzie powiedział, że Kościół ma być szpitalem polowym – trzeba leczyć rany. Poradnia Bioetyczna to punkt konsultacyjny, w którym podpowiemy jak leczyć rany np. po aborcji albo gdy ktoś nie może mieć dzieci. Człowiek ma być tu opatrzony, podniesiony na duchu” – mówi ks. prof. Andrzej Muszala. Dyrektor Międzywydziałowego Instytut Bioetyki przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pokieruje Poradnią Bioetyczną, która 19 marca zostanie otwarta w budynku przy ul. Bernardyńskiej 3.

„W szczególny sposób udzielamy porad w zakresie ochrony życia ludzkiego na każdym etapie – od poczęcia do naturalnej śmierci” – mówi Justyna Gajos. Koordynatorka Poradni Bioetycznej przewiduje, że stosunkowo najczęściej po porady będą zgłaszać się małżonkowie mający problem z poczęciem potomstwa ale także ci, którzy są po trudnej diagnozie prenatalnej albo nie wiedzą co zrobić z zamrożonymi embrionami po procedurze in vitro. W Poradni będzie można też konsultować dylematy moralne dotyczące transplantacji, etyki lekarskiej, a także opieki nad pacjentem w stanach terminalnych (uporczywa terapia, sedacja, stosowanie środków przeciwbólowych, reanimacja i resuscytacja, odstąpienie od uporczywej terapii czy eutanazja). W ramach działania Poradni będzie można również uzyskać bezpłatną poradę prawną.

Wykwalifikowany zespół bioetyków, wśród których znajdują się m.in. pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci), prawnicy, teolodzy i filozofowie będzie udzielał informacji w oparciu o naukę Kościoła katolickiego oraz zasady personalizmu chrześcijańskiego w duchu Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Nie znaczy to jednak, że do poradni są zaproszeni tylko katolicy – będą mogli z niej skorzystać wszyscy, wierzący jak i niewierzący.

„Bioetyka często dotyka naszego życia w jego najbardziej dramatycznych momentach. Wydaje mi się, że takie miejsce, poparte marką Uniwersytetu Papieskiego, może służyć tym wszystkim, którzy chcą znaleźć odpowiedzi na te pytania, a jednocześnie wesprzeć tych wszystkich, od których tego typu odpowiedzi są oczekiwane” – mówi Jakub Bałtroszewicz z Fundacji „Jeden z nas” wskazując na formatorów, proboszczów, katechetów, pracowników poradni rodzinnych, którzy chcieliby w sposób zgodny z nauczaniem Kościoła przy równoczesnym uwzględnieniu aktualnej wiedzy z biologii czy medycyny, udzielić kompetentnej odpowiedzi na problemy dotykające bezpośrednio bardzo wielu ludzi.

Informacje lub poradę będzie można uzyskać osobiście w siedzibie poradni przy ul. Bernardyńskiej 3 bądź elektronicznie przy pomocy formularza dostępnego na stronie www.poradniabioetyczna.pl. W przyszłości planowane jest także uruchomienie porad drogą telefoniczną.

Poradnia Bioetyczna będzie świadczyła swoje usługi nieodpłatnie.

Poradnię Bioetyczną współtworzą Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacja „Jeden z nas”. Będzie to pierwsza tego typu instytucja w Polsce, która ma charakter punktu doradczego i informacyjnego w zakresie zagadnień związanych z bioetyką.

W dniu otwarcia Poradni Bioetycznej Fundacja „Jeden z nas” uruchomi także portal www.jedenznas.pl, który będzie gromadził informacje ze świata bioetyki i tematyki pro-life a także donosił o zagadnieniach dotyczących obrony czy promocji wartości, które podejmują europejscy i krajowi ustawodawcy.

;