Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Wspomnienia

Pistolet Ali Agcy w Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach

pistolet ali agcy fot. mat. pras./ www.domjp2.pl Pistolet Browning HP kaliber 9 mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II

W piątek, 12 maja br. o godz. 11.00 na dziedzińcu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, zostanie zaprezentowany pistolet Browning HP kaliber 9 mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Wydarzenie odbędzie się w przeddzień 36. rocznicy zamachu na papieża i zostanie połączone z konferencją prasową.

 

Przypomnijmy - w kwietniu br. Minister Sprawiedliwości Republiki Włoskiej Andrea Orlando na prośbę Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, podjął decyzję, że broń użyta w zamachu na życia Jana Pawła II zostanie na kolejne pięć lat w depozycie wadowickiego muzeum.

W czasie spotkania o staraniach muzeum o pozyskanie i przedłużenie depozytu pistoletu Alego Agcy opowie ks. dr Jacek Pietruszka, dyrektor muzeum. O samym pistolecie – Browning HP kaliber 9 mm – mówił będzie Krzysztof Zdeb, biegły sądowy w zakresie badań broni, amunicji i badań balistycznych.

Po spotkaniu pistolet zostanie umieszczony w muzealnej gablocie. Będzie można go oglądać, jak dotychczas, w gablocie strefy Muzeum poświęconej wydarzeniom z maja 1981 roku.

Browning HP CAL kaliber 9 mm, nr seryjny 76C 23953 został wypożyczony do Domu Rodzinnego Jana Pawła II w marcu 2014 roku, tuż przed otwarciem nowej ekspozycji. Sprawę wspierał wtedy znany watykanista dr Franco Bucarelli, który w wydanej nakładem Muzeum książce „Pamiątki cierpienia” opisał wiele ciekawych faktów dotyczących zamachu i eksponatów z nim związanych, znajdujących się w domu rodzinnym Jana Pawła II.

W związku z upływającym terminem wypożyczenia, w grudniu 2016 roku Muzeum rozpoczęło starania o przedłużenie depozytu, prosząc kard. Stanisława Dziwisza o wsparcie tej inicjatywy. Rozmowy z włoskim Ministerstwem Sprawiedliwości, poparte także rekomendacjami od polskiego odpowiednika oraz Kancelarii Premiera RP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaowocowały zgodą na ekspozycję pistoletu w papieskim muzeum przez kolejne 5 lat.

12 maja br. broń zostanie złożona w szklanej gablocie umieszczonej w podłodze strefy „Przebaczam zamachowcy”, która surowym wnętrzem oraz ciemnymi barwami wprowadza zwiedzających w nastrój wydarzeń z 13 maja 1981. Niemymi świadkami tamtych wydarzeń są także kolejne eksponaty – garnitur Francesco Pasanisiego, ochroniarza Jana Pawła II, z widocznymi śladami krwi Papieża, oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który jedna z pielgrzymek miała tego dnia wręczyć Ojcu Świętemu i przed którym – tuż po zamachu – modlił się za Niego tłum zgromadzony na Placu Świętego Piotra.

Trzeba zaznaczyć, że ta część wystawy poświęcona jest przede wszystkim przesłaniu przebaczenia i sile modlitwy. Stąd wielkie fotografie ze spotkania Jana Pawła II i Ali Agcy (27 grudnia 1983), któremu Papież przebaczył tuż po zamachu. Natomiast obecność przepięknej figury Matki Bożej Fatimskiej przywołuje wiarę Jana Pawła II, że to Maryja go ocaliła, o czym sam mówił: „Czyjaś ręka strzelała, Inna Ręka prowadziła kule”. W koronie statuy Maryi w Fátimie umieszczona została kula, która zraniła Papieża – taką samą kulę można zobaczyć w Muzeum. W tej części ekspozycji znajduje się także różaniec ofiarowany Ojcu Świętemu przez Siostrę Łucję dos Santos - jedno z dzieci uczestniczących w objawieniach maryjnych w Fátimie w 1917 roku.

 

Program spotkania:

Starania Muzeum o pozyskanie i przedłużenie depozytu pistoletu Ali Agcy - ks. dr Jacek Pietruszka, Dyrektor Muzeum

Browning HP kaliber 9 mm - Krzysztof Zdeb, biegły sądowy w zakresie badań broni, amunicji i badań balistycznych

pytania od dziennikarzy i czas na fotografowanie

umieszczenie pistoletu poddanego konserwacji i czyszczeniu w muzealnej gablocie.

 

 

Oceń treść:
Źródło:
;