Imieniny: Mieszka, Mieczysława, Marii

Wydarzenia: Światowy Dzień Pokoju

Wspomnienia

Pomnik bł. Jana Pawła II w Jaworowie

Bł. Jan Paweł II po raz drugi zstąpił na ziemię jaworowską – powiedział Stepan Węgerak, burmistrz Jaworowa k. Lwowa, gdzie 15 grudnia abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił figurę Wielkiego Papieża oraz przekazał jego relikwie do kościoła parafialnego p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.

 

„Dzisiaj towarzyszy nam w tej uroczystości bł. Jan Paweł II, który swoim życiem pokazywał nam, jak mamy pracować na niwie pańskiej. Przez jego wstawiennictwo wypraszajmy potrzebne łaski dla nas wszystkich tutaj zgromadzonych, dla naszych najbliższych i polećmy Miłosierdziu Bożemu tych wszystkich, którzy nas wyprzedzili do Ojczyzny Niebieskiej” – wezwał metropolita lwowski.

Węgerak przypomniał, że według relacji mieszkańców z pobliskiej wsi Ożomla latem 1939 r. przebywał w niej jako student Karol Wojtyła. „W czerwcu 1991 r. wielu naszych rodaków pielgrzymowało do Lubaczowa na spotkanie z Ojcem Świętem Janem Pawłem II. Niestety, nie wszyscy mogli wtedy przekroczyć granicę. Teraz mamy możliwość wszyscy modlić tutaj w kościele przed relikwiami bł. Jana Pawła II” - mówił burmistrz.

Jarosław Drozd, konsul generalny RP we Lwowie nawiązując do słów bł. Jana Pawła II podkreślił, że „serce rośnie, gdy jesteśmy tutaj wszyscy razem i w tej łodzi jest tak ludno, że łączy nas wspólne duchowe przeżycie z udziałem kapłanów różnych obrządków, przedstawicieli władz ukraińskich i polskich". „Wykonujemy na co dzień to, o czym tak dużo myślał bł. Jan Paweł II. Ten pomnik przed wejściem do kościoła św. Piotra i Pawła jest znakiem, drogowskazem dla wszystkich. Pilnujmy tego znaku, realizujmy myśl Jana Pawła II, starajmy się być lepszymi przed Bogiem i przed sobą” - podkreślił polski dyplomata.

"Oczywiście jest historyczne wydarzenie dla całej ziemi jaworowskiej” –zaznaczył proboszcz parafii ks. kanonik Marek Niedźwiecki. Złożył podziękowanie kapłanom obu obrządków za udział w uroczystościach a także delegacjom polskich władz państwowych i samorządowych z Lubaczowa i Jarosławia, którzy pomogli odnowić kościół w Jaworowie i stale wspierają wspólnotę parafialną.

"Radość wiernych Kościoła rzymskokatolickiego dzielą też ukraińskie władze miejscowe" - powiedział Roman Kurasz, wicestarosta Jaworowa W rozmowie z KAI powiedział, że wzniesienie pomnika bł. Jana Pawła II jest świadectwem pobożności i tolerancji mieszkańców. Wskazał, że w centrum Jaworowa są też pomniki duchowych przywódców Ukrainy: greckokatolickiego metropolity Andrzeja Szeptyckiego i o. Mychajła Werbyćkiego, współtwórcy hymnu ukraińskiego. „Chcieliśmy też upamiętnić miejsce pobytu młodego Karola Wojtyły w Ożomli” – dodał Kurasz.

;