Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II - rok 19

 fot. G. Gałązka

W roku 2018 przypada jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii papiestwa Kościoła katolickiego jako szczególny pod wieloma względami. Trwająca niemal 27 lat posługa apostolska miała wyjątkowe znaczenie dla świata przełomu tysiącleci.

W 40 lat od pamiętnego 16 października prezentujemy  cykl  27 spotkań,  podczas których przywołujemy ważne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl rozpoczęła publikacja podsumowująca 27 rok posługi Papieża Polaka, dokładnie w dniu 13 rocznicy Jego śmierci, aby co tydzień, w kolejnych odsłonach zbliżać się do momentu jubileuszu historycznego „Habemus  Papam!”.

Jan Paweł II był 264 papieżem, pierwszym spoza Włoch od 1522 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni i był trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po trwającym 37 lat pontyfikacie Świętego Piotra oraz prawie 32-letnim Piusa IX). Ojciec Święty odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie goszcząc w 132 krajach, jako Biskup Rzymu  wizytował wszystkie parafie diecezji rzymskiej. Jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich, w tym także listów otwartych do różnych środowisk. Podczas Jego pontyfikatu wydano nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich oraz ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jan Paweł II był także autorem utworów o charakterze dokumentalnym i literackim: Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Tryptyk rzymski (2003), Wstańcie, chodźmy (2004) oraz Pamięć i tożsamość (2005).

Jako głowa Kościoła katolickiego zwołał dziewięć konsystorzy; w czasie swojego pontyfikatu wyświęcił 2800 kapłanów i konsekrował 321 mianowanych przez siebie biskupów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych; wyniósł na ołtarze  482 świętych; beatyfikował 1338 osób; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych. Szacuje się, że podczas ponad 1020 audiencji  generalnych spotkał się z 18 mln pielgrzymów z całego świata. Z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku zapoczątkowane zostały Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików odbywające się nieprzerwanie co 2-3 lata (dwukrotnie w Polsce: 1991 – Częstochowa; 2016 – Kraków).

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II zainicjował głęboki proces dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Zorganizował Światowe Dni Modlitwy o Pokój w Asyżu; udał się z historyczną wizytą do Ziemi Świętej, odwiedził Jordanię, Izrael oraz terytoria palestyńskie; modlił się w miejscu  narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz w miejscu Jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimie; przebywał na Wzgórzu Świątynnym oraz przemawiał w Instytucie Yad Vashem. Ojciec Święty spotykał się chętnie z przedstawicielami innych religii, między innymi Muzułmanami, Ormianami, Koptami, wyznawcami protestantyzmu oraz prawosławia. Podczas pielgrzymki do Syrii odwiedził meczet w Damaszku. Podczas prowadzenia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w murach rzymskiego Koloseum papież zapraszał do wspólnych rozważań osoby duchowne i świeckie z różnych stron świata, często niekatolików.  Jan Paweł II uważany jest za przywódcę, który wniósł ogromny wkład w pokojowe przemiany w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Nawoływał do pokoju w świecie, ale przede wszystkim dał przykład życia świętego i ojcostwa uniwersalnego.

 

19. rok pontyfikatu Jana Pawła II (1996-1997)

 

W dniach 7-10 listopada 1996 w Watykanie odbywały się uroczyste obchody 50. rocznicy święceń kapłańskich Jana Pawła II. W jubileuszu uczestniczyło ok. 1500 kapłanów z całego świata wyświęconych w 1946 r.

15 listopada odbyła się prezentacja książki Jana Pawła II Dar i Tajemnica.

24 listopada w Watykanie Jan Paweł II beatyfikował ks. Ottona Neururera i ks. Jakoba Gappa, austriackich męczenników II wojny światowej.

30 listopada Jan Paweł II uczestniczył w uroczystych nieszporach inaugurujących pierwszy rok przygotowań Kościoła do Wielkiego Jubileuszu (Rok Jezusa Chrystusa).

W dniach 3-5 grudnia z wizytą w Rzymie przebywał anglikański arcybiskup Canterbury George Carey. Miało wówczas miejsce wspólne nabożeństwo ekumeniczne i ogłoszenie deklaracji na temat dialogu.

10-13 grudnia Jan Paweł II i przebywający w Rzymie Geragin I, katolikos Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego ogłosili wspólna deklarację na temat dialogu.

1 stycznia na 30. Światowy Dzień Pokoju Jan Paweł II przygotował orędzie Przebacz, a zaznasz pokoju.

4 marca Ojciec Święty wystosował list do sekretarza generalnego ONZ w związku z sytuacją w Zairze.

10 marca miało miejsce nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolica Apostolską i Libią.

30 marca uruchomiona została oficjalna strona internetowa Watykanu.

W dniach 12-13 kwietnia Jan Paweł II odbył podróż do Bośni i Hercegowiny (wizyta w Sarajewie, spotkanie z wiernymi, wręczenie Międzynarodowej Nagrody Pokoju im. Jana XXIII organizacjom charytatywnym).

W dniach 25-27 kwietnia Jan Paweł II udał się w podróż do Czech, gdzie uczestniczył w obchodach 1000-lecia śmierci św. Wojciecha.

4 maja Jan Paweł II beatyfikował Ceferino Giméneza  Malla, pierwszego w historii Kościoła katolickiego przedstawiciela narodowości romskiej.  Ceferino uznany został za męczennika, gdyż jego śmierć miała wyraźny związek z wyznawaną przez niego wiarą. Uroczystość beatyfikacji odbyła się w Rzymie. Uczestniczyło w niej ok. 40 000 wiernych, w tym wielu Romów, których błogosławiony został patronem.

W dniach 10-11 maja Ojciec Święty udał się z pielgrzymką do Libanu. W pierwszym dniu pielgrzymki w Harisie, ważnym centrum pielgrzymek oraz ośrodku kultu maryjnego libańskich chrześcijan papież ogłosił adhortację apostolską Une espérance nouvelle pour le Liban (Nowa nadzieja dla Libanu).

Od 31 maja do 10 czerwca Jan Paweł II pielgrzymował po Polsce. Wziął udział m.in. w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu; obchodach milenium śmierci św. Wojciecha, spotkał się z 7 prezydentami państw Europy Środkowowschodniej; kanonizował królową Jadwigę oraz o. Jana z Dukli; beatyfikował m. Bernardynę Jabłońską i m. Marię Karłowską.

16 czerwca Jan Paweł II wystosował list do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasira Arafata w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie.

24 czerwca Jan Paweł II wystosował list do prezydenta Rosji w sprawie projektu ustawy o wolności religijnej dyskryminującej katolików.

8 lipca Watykan nawiązał stosunki dyplomatyczne z Angolą.

Od 21 do 24 sierpnia Jan Paweł II przebywał z wizytą w Francji gdzie w ramach Światowych Dni Młodzieży spotkał się z młodymi katolikami z całego świata; 22 sierpnia papież beatyfikował Antoine-Frédérica Ozanama , francuskiego historyka literatury i filozofii, katolickiego działacza społecznego, współzałożyciela „Stowarzyszenia Miłości”, które przekształciło się w Stowarzyszenie Wincentego à Paulo.

15 września zmarła Matka Teresa z Kalkuty. „...Wielokrotnie miałem okazję spotkać ją osobiście, dobrze więc pamiętam jej drobną postać, przytłoczoną brzemieniem życia, które poświęciła służbie najuboższym z ubogich, ale zawsze pełną niewyczerpanej energii wewnętrznej: energii miłości Chrystusa” – 17 września przed modlitwą Anioł Pański tak wspominał zmarłą Jan Paweł II.

W dniach 2-6 października Jan Paweł II odwiedził Brazylię gdzie uczestniczył w II Światowym Spotkaniu Rodzin.

Oceń treść:
;