Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Polska

Powstaje sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego

błogosławiony ojciec stanisław papczyński fot. Episkopat.pl Błogosławiony Ojciec Stanisław Papczyński

Za dwa tygodnie powstanie na Mazowszu nowe sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego. Sanktuarium w Górze Kalwarii-Mariankach będzie jedynym w Polsce sanktuarium założyciela marianów, pierwszego polskiego męskiego zgromadzenia zakonnego. To tam znajduje się grób świętego.

 

Ustanawiający je dekret kard. Kazimierza Nycza wejdzie w życie 18 maja w dniu liturgicznego wspomnienia patrona oraz 387. rocznicę jego urodzin. Arcybiskup Warszawski uroczyście odczyta go w niedzielę 20 maja w kościele Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii, zwyczajowo nazywanym Wieczernikiem na Mariankach.

Kanonizowany przed dwoma laty założyciel zgromadzenia marianów czczony jest jako patron nienarodzonych dzieci i małżeństw starających się o potomstwo. Znana jest też jego wielka cześć do Niepokalanej Maryi Panny oraz troska o umierających i zmarłych.

Nowe sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego nieprzypadkowo powstaje w Górze Kalwarii. To właśnie w tym mieście położonym ok. 40 km od Warszawy, które według projektów bp. Stefana Wierzbowskiego sprzed 300 lat miało być Nową Jerozolimą z pałacem Piłata, Wieczernikiem i miejscem ukrzyżowania, żył i zmarł w opinii świętości św. Stanisław Papczyński, nazywany „Apostołem Mazowsza”.

Z dawnych planów do dziś zachował się w Górze Kalwarii tzw. Wieczernik, gdzie obecnie znajduje się grób tego świętego. Świątynię usytuowaną wówczas poza granicami Nowej Jerozolimy, w pobliżu wzgórza zwanego Kalwarią, wybudowano z cegły palonej jako kościół Wieczerzy Pańskiej (Coenae Domini). Właśnie w tym miejscu pątnicy mieli rozpoczynać swą wędrówkę po Nowej Jerozolimie.

W kościele z 1674 r., który w maju zostanie podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego, przy białym sarkofagu o. Papczyńskiego modlą się pielgrzymi, szczególnie chętnie małżonkowie oczekujący dziecka, którzy w św. Stanisławie widzą swego orędownika. W 2001 r. za jego wstawiennictwem doszło do nieoczekiwanego ożywienia obumarłego dziecka w pierwszym trymestrze ciąży po tzw. poronieniu wewnętrznym. Pół roku później na świat przyszedł zdrowy chłopiec a to cudowne zdarzenie przyczyniło się do beatyfikacji o. Papczyńskiego.

 

Misja sanktuarium

Sanktuarium w Górze Kalwarii będzie szerzyło kult św. Stanisława Papczyńskiego oraz jego przesłanie: szczególną cześć do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, niesienie duchowej pomocy zmarłym i umierającym oraz wspieranie Kościoła w prowadzeniu wszystkich do świętości.

Opiekunami tego miejsca nadal będą księża marianie. Pierwszym kustoszem nowego sanktuarium zostanie ks. Jan M. Rokosz MIC, dotychczasowy kustosz grobu św. Stanisława. Działalność i rozwój nowego sanktuarium będą wspierać członkowie Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, Bractwo Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii oraz inne grupy działające przy kościele na Mariankach.

Szczególnie uroczystym dniem w nowym sanktuarium będzie obchodzona 18 maja uroczystość św. Stanisława Papczyńskiego. Co roku będzie ona poprzedzona nowenną (specjalną modlitwą odmawianą przez 9 dni) oraz zakończona oktawą (czas świąteczny zostanie przedłużony do 8 dni). Właśnie w tym czasie księża marianie spodziewają się najliczniejszych pielgrzymek do grobu „białego zakonnika”, które przyjeżdżają zwykle w niedzielę po 18 maja (w tym roku przypada ona 20 maja). 

Natomiast 17 września - w rocznicę  śmierci św. Stanisława Papczyńskiego - w nowym sanktuarium na Mariankach będzie w tym roku obchodzone święto Bożej Opatrzności. W kolejnych latach, ze względu na wieloletnią tradycję będzie ono obchodzone w pierwszą niedzielę lipca jako tzw. Niedziela Bożej Opatrzności. Od lat w tym miejscu czczony jest dwustronny obraz Opatrzności Bożej, przedstawiający z jednej strony płótna "Ucho Boże" a z drugiej "Oko Boże”. 

 

Pielgrzymki, nabożeństwa, odpusty

Odwiedzający sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w zorganizowanych pielgrzymkach będą mogli uzyskać w tym miejscu odpust zupełny pod tzw. zwykłymi warunkami. Natomiast pielgrzymi indywidualni taki odpust uzyskają w Wielki Czwartek, kiedy uroczyście wspominana jest Ostatnia Wieczerza (kościół znany jest także pod wezwaniem Wieczerzy Pańskiej), 18 maja – w uroczystość św. Stanisława Papczyńskiego oraz raz w roku w dowolnie wybranym przez siebie dniu.

Specyfiką nowego sanktuarium są także specjalne nabożeństwa odprawiane właśnie w tym miejscu a wyrastające z duchowości założyciela zgromadzenia księży marianów. Co tydzień odprawiane są nieszpory za zmarłych, a także Msza św. w ich intencji za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego. Raz w tygodniu – Msza św. wotywna o św. Stanisławie Papczyńskim sprawowana według specjalnego formularza liturgicznego oraz stała nowenna za wstawiennictwem tego patrona. Ponadto - Droga Krzyżowa w intencji osób uzależnionych i ich rodzin. Planowane są też modlitwy wstawiennicze o dar potomstwa dla małżeństw w każdą II sobotę miesiąca oraz błogosławieństwo matek w ciąży w III sobotę miesiąca.

Oceń treść:
;