Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Świat

Pozytywny bilans wizyty watykańskiego premiera w Rosji

sobór chrystusa zbawiciela w moskwie fot. Alvesgaspar / wikipedia.org

Zakończyła się czterodniowa wizyta watykańskiego sekretarza stanu w Rosji. Kard. Pietro Parolin spotkał się kolejno z najwyższymi przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego i Federacji Rosyjskiej. Bilans tej podróży jest jego zdaniem pozytywny.

 

Wszystkie rozmowy były konstruktywne, mogliśmy w sposób dość pogłębiony wymienić opinie w różnych kwestiach – powiedział dziennikarzom purpurat. Tytułem przykładu wspomniał o zwrocie katolickich miejsc kultu, kwestii, która nie została jeszcze rozstrzygnięta, a o której rozmawiał podczas wszystkich spotkań w Rosji i, jak zauważył, przyjmowano to ze zrozumieniem. Sekretarz stanu liczy teraz na konkretne kroki ze strony rosyjskiej, bo nadal się zdarza, że wspólnota katolicka nie ma odpowiednich miejsc kultu i musi sprawować liturgię w prywatnych mieszkaniach.

Podczas spotkania z przywódcami politycznymi podkreślono, że nie powinno się stosować siły, ale że rozstrzygnięcia sporów trzeba szukać na drodze sprawiedliwości – dodał kard. Parolin.  Podkreślił on, że rozwiązania siłowe nie przynoszą trwałych rezultatów. „Bez głębokiego pojednania, zaangażowania wszystkich w pokój i sprawiedliwość oraz uznania praw każdej ze stron wszystkie rozwiązania są niepewne” – powiedział watykański sekretarz stanu na zakończenie wizyty w Rosji.

Z politycznego punktu widzenia najważniejszym wydarzeniem tej wizyty było spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem. Watykański komunikat podaje, że trwało ono ok. godziny i odbyło się w pozytywnej, serdecznej, pełnej wzajemnego szacunku atmosferze. Odbyło się ono w Soczi nad Morzem Czarnym. 

Władimir Putin wyraził zadowolenie z wtorkowego spotkania gościa z Watykanu z patriarchą Cyrylem oraz z rozwijającego się dialogu między Stolicą Apostolską i Patriarchatem Moskiewskim. Zdaniem prezydenta Rosji obrona ogólnoludzkich wartości humanitarnych podejmowana przez obie strony leży u podstaw rozwoju współpracy obydwu Kościołów oraz między Rosją i Watykanem. Putin przypomniał ciepłe przyjęcie, jakie mu okazano w Watykanie. Z uznaniem wyraził się o postawie Stolicy Apostolskiej sprzyjającej dialogowi z Rosją, nacechowanej zaufaniem, oraz o realizacji ustaleń zawartych w trakcie jego spotkań z Papieżem Franciszkiem. Podziękował za zorganizowanie peregrynacji relikwii św. Mikołaja w Rosji oraz wystawy watykańskiej sztuki sakralnej w Galerii Tretiakowskiej. Podobną wystawę prezentującą sztukę rosyjską Rosja urządzi w Watykanie w przyszłym roku.

Ze swej strony kard. Parolin podziękował za zaproszenie do Rosji i przekazał serdeczne pozdrowienia od Papieża Franciszka. Wyraził zadowolenie z rozwijającego się dialogu i współpracy ekumenicznej z rosyjskim prawosławiem i wyraził nadzieję na jego kontynuowanie w przyszłości. Podkreślił, że również budzi jego zadowolenie rozwój dobrych stosunków między Federacją Rosyjską i Stolicą Apostolską.

Rozwój wydarzeń na Ukrainie był jednym z tematów spotkania kard. Parolina ze zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. „Doceniamy, że i tym razem doszliśmy do wzajemnego zrozumienia, co do roli, jaką powinny odgrywać nasze Kościoły w pojednaniu mieszkańców Ukrainy” – powiedział po spotkaniu patriarcha Cyryl. Podkreślił on, że jedyną rolą, jaką może odgrywać Kościół, jest zaprowadzanie pokoju. „Konflikty nie trwają wiecznie, wcześniej lub później się zakończą. Lecz jeśli wszystkie siły społeczne zaangażują się w konflikt, to kto potem pozbiera kamienie?” – pytał Cyryl.

Spotkanie patriarchy z watykańskim sekretarzem stanu miało jednak przede wszystkim znaczenie ekumeniczne. Obaj rozmówcy zwrócili uwagę na faktyczny postęp we wzajemnych relacjach. 

Cyryl I podkreślił, że po jego ubiegłorocznym spotkaniu z Papieżem Franciszkiem rozpoczął się nowy etap we wzajemnych stosunkach katolicko-prawosławnych. Wspólne podejście do wielu problemów współczesności umożliwia realizowanie konkretnych planów, takich jak pomoc chrześcijanom w zapalnych punktach świata. Szczególnie duże znacznie patriarcha moskiewski przypisał peregrynacji relikwii św. Mikołaja w Rosji.

Ze swej strony gość z Watykanu zgodził się z Cyrylem I w sprawie znaczenia ubiegłorocznego spotkania w Hawanie oraz wyraził nadzieję, że jego wizyta w Rosji stanie się maleńką cegiełką w procesie rozwoju wzajemnego dialogu. Zaznaczył konieczność wspólnej akcji humanitarnej wspierającej chrześcijan, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Wspólne działanie w obronie chrześcijan jeszcze bardziej zbliżyłoby do siebie obydwa Kościoły.

Na zakończenie spotkania obydwaj hierarchowie wymienili się podarunkami. W imieniu Papieża kard. Parolin wręczył patriarsze suwenir z wyobrażeniem krzewu winnego, a Cyryl I przekazał ikonę Bogurodzicy oraz swoją książkę „Wolność i odpowiedzialność” wydaną w języku włoskim.

Oceń treść:
Źródło:
;