Polska
Prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego i uroczystości na Górze Grabarce
W obecności przybyłych niedawno do Polski relikwii św. Spirydona Cudotwórcy oraz z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w środę na Górze Grabarce prawosławne uroczystości święta Przemienienia Pańskiego. Przewodniczyć im będzie zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa.
Uroczystości w klasztorze św. Marty i Marii na świętej dla prawosławia Górze Grabarce odbędą się w obecności relikwii św. Spirydona Cudotwórcy, greckiego świętego z IV wieku. Przywiozła je 15 sierpnia z Krety, dzięki staraniom Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego, delegacja Greckiego Kościoła Prawosławnego pod przewodnictwem bp. Nektariusza, metropolity Kerkiry, Paksos i Wysp Diapontyjskich.
Tego samego dnia, witając relikwie, w warszawskiej katedrze św. Marii Magdaleny modlili się ku czci św. Spirydiona polscy wierni prawosławni.
"Przybywamy nie my, ale sam święty Spirydon, wielki mąż Cerkwi prawosławnej. Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Metropolity Sawy dla odbycia pielgrzymki relikwii św. Spirydona. Dużo słyszeliśmy na temat historii waszej Cerkwi, wiary i miłości. Podziwiamy waszych wiernych i całą waszą Cerkiew” - podkreślił podczas liturgii w warszawskiej katedrze metropolita Nektariusz.
Z kolei abp Sawa zaznaczył: "Dziś, kiedy stoimy przed relikwiami świętego Spirydona, uświadamiamy sobie wielkość prawdy, wielkość Boga, wielkość Jego mądrości i Jego opatrzności, bowiem On swoją mądrością zarządza całym kosmosem, życiem całego świata, każdego z nas”.
Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy.
Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.
Swój udział w dorocznym święcie na Górze Grabarce zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości planowane jest jego wystąpienie.
W dniach poprzedzających uroczystości na Górze Grabarce relikwie św. Spirydona będą pielgrzymowały do poszczególnych klasztorów prawosławnych w całej Polsce, m.in. w Jabłecznej, Białej Podlaskiej, czy Hajnówce. Ich pożegnanie nastąpi 22 sierpnia w Supraślu.
Transmisję z uroczystości na Górze Grabarce przeprowadzi w środę TVP2.
Święty Spirydon (zm. 348) urodził się na Cyprze. W dojrzałym wieku ożenił się i miał dzieci. Prowadząc rodzinne życie, starał się naśladować cnotę starotestamentowych patriarchów. Po pewnym czasie jego żona zmarła, a on sam jeszcze gorliwiej oddał się Bogu. Za wyjątkową pokorę i prostotę wybrano go biskupem Tremithus. Mimo to nie zaprzestał dokonywania swego dawnego zajęcia, jednocześnie doglądając interesów wiernych. Brał udział w I Soborze Powszechnym w Nicei (325 r.), gdzie w sposób prosty i jasny dowodził fałszywości nauki Ariusza. Zmarł około 348 r. Jego relikwie spoczęły na wyspie Korfu. Obecnie prawa ręka świętego znajduje się w Rzymie.