Imieniny: Teofilii, Godzisława, Cezarego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Wspomnienia

Prezentacja „Rekolekcji dla artystów” biskupa Wojtyły

W auli przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie 24 lutego zaprezentowano książkę „Ewangelia a sztuka. Rekolekcje dla artystów”. Zawarto w niej rozważania wielkopostne, wygłoszone przez bpa Karola Wojtyłę w kwietniu 1962 roku w kościele św. Krzyża w Krakowie.

 

Treść rozważań przedstawił redaktor publikacji, ks. Andrzej Dobrzyński. Zaznaczył, że celem pięciu nauk rekolekcyjnych było pokazanie, iż ewangeliczne piękno odsłania pełną prawdę o człowieku i wiąże się z realizacją jego dobra. Piękno dojrzewa nie tylko, gdy jest przez artystę wydobyte i wyrażone w konkretnym dziele sztuki, lecz także wtedy, gdy jest osobiście doświadczone w zmaganiach moralnych i duchowych. Największym talentem otrzymanym od Boga jest nasze człowieczeństwo – uczył bp Wojtyła.

Prof. Władysław Pluta z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który zaprojektował książkę, przedstawił niecodzienny sposób wydania rekolekcji. Między innymi, w ułożeniu kolumny tekstowej zastosowano średniowieczne parametry liczbowe L. Fibonaciego, odpowiednio dobrano krój pisma, papier i dwa rodzaje okładki. Do wydania dołączono słowo wstępne kard. Stanisława Dziwisza i wprowadzenie prof. Jacka Popiela z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukazujące genezę wielu przemyśleń i nawiązań bpa Wojtyły, jakie odnajdujemy w tekście rekolekcji. Honorowy patronat nad wydaniem książki objęli rektorzy wyższych szkół artystycznych Krakowa.

Redaktor Włodzimierz Rędzioch z „L’Osservatore Romano” i tygodnika „Niedziela” przedstawił kontakty Jana Pawła II z artystami, przypominając także zainteresowania sztuką Pawła VI i Benedykta XVI. Zwrócił uwagę, że Jana Pawła II interesował przede wszystkim aspekt teologiczny i duchowy sztuki, co można dostrzec w tekście rekolekcji dla artystów.

Wsłuchując się w recytacje fragmentów rekolekcji w wykonaniu Laury i Marii Walis, przy gitarowym akompaniamencie Filipa Walis, uczestnicy spotkania mogli się przekonać, że rozważania bpa Wojtyły tchną nadal świeżością i głębią przemyśleń mimo upływu pięćdziesięciu lat od ich wygłoszenia.

Prezentacja została zorganizowana przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie - wydawców publikacji. Rekolekcje można nabyć w krakowskim instytucie (www.idmjp2.pl).

Źródło:
;