Pismo Święte
Prymas Polski i Naczelny Rabin nagrywali Księgę Wyjścia
7 sierpnia 2016 roku ukazała się pierwsza część słuchowiska Biblia AUDIO superprodukcja - Nowy Testament. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy oraz praca nad Starym Testamentem. Wzięli w niej udział Prymas Polski Wojciech Polak oraz Rabin Michael Schudrich – naczelny rabin Polski.
Pomysł nagrania Biblii narodził się w głowie Krzysztofa Czeczota, założyciela firmy OSORNO, znanej dotychczas z realizacji takich audiobooków jak Krzyżacy, Karski, Karaluchy, Gra o Tron czy Blade Runner. “Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu tak naprawdę przeczytało Biblię. Realizacja tego projektu to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata zrealizowane na taką skalę” – tłumaczą pomysł organizatorzy.
Obecnie zebrano 15 procent z zakładanych 1 910 000 złotych (źródło: http://bibliaaudio.pl/) potrzebnych do nagrania całego materiału. To pozwoliło na nagranie w całości Nowego Testamentu, czyli blisko 23 godzin (ponad 3 GB danych) nagrań. W Nowym Testamencie usłyszeć można mnóstwo wybitnych, polskich głosów. m.in Jerzego Trelę, Adama Woronowicza, Małgorzatę Kożuchowską, Krystynę Jandę, Mariusza Jakusa, Romana Kłosowskiego, Radosława Pazurę, Bartosza Opanię, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Wojciecha Malajkata, Piotra Polka, Cezarego Żaka, Mariusza Benoita, Annę Seniuk, Teresę Lipowską, Mikołaja Roznerskiego i innych.
Zbiórka funduszy na Stary Testament rozpoczęła się 14 czerwca. Obecnie gotowa jest część Pięcioksięgu Mojżesza oraz trzy pslamy w wykonaiu Agnieszki Hutek i Stanisława Soyki. Do nagrania Księgi Wyjścia udało się zaprosić Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz rabina Michaela Schudricha – naczelnego rabina Polski. Co niezwykłe, fragmenty Księgi Wyjścia rabin czytał po hebrajsku, Prymas po polsku.
Data premiery poszczególnych ksiąg uzależniona jest od tempa zbiórki. Poszczególne fragmenty są udostępniane na stronie bibliaaudio.pl. Całość ma trwać blisko 110 godzin, rozpisane zostało na ponad 300 aktorów i muzyków. Koniec prac planowany jest na koniec 2017 roku.
Choć cały projekt nie jest inicjatywą związaną z kościołem katolickim, to ma błogosławieństwo arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
Gotowe już części Biblii, w tym cały Nowy Testament można pobrać ze strony bibliaaudio.pl lub odsłuchać na YouTube, SoundCloud, na podcastach, w aplikacji Spreaker, na Facebooku.
Każdy może zostać współproducentem tego projektu. Wystarczy wybrać kwotę, dokonać płatności i w ten sposób przyczynić się do powstania unikatowego dzieła. Każda wpłata powyżej 40 zł zostanie nagrodzona. Wśród nagród: Imienny Certyfikat producenta Biblii, t-shirty czy Nowy Testament na płytach CD, a nawet udział w nagraniach. Zbiórka trwa na https://wspieram.to/bibliaaudio2.