Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Jan Paweł II na dziś

 fot. Łukasz Kaczyński

W sobotę w ramach obchodów Roku Jana Pawła II, 1050-lecia chrztu Polski, Dnia Niepodległości oraz XX-lecia Instytutu Tertio Millennio w krakowskim klasztorze oo. dominikanów odbyła się debata „Kraków czyta Jana Pawła II”. „Chcieliśmy zachęcić do czytania Jana Pawła II i podkreślić, że błędna jest opinia panująca w społeczeństwie, że nauczania papieża Polaka jest zbyt skomplikowane dla przeciętnego odbiorcy” – powiedziała koordynatorka wydarzenia Agnieszka Nowak z Instytutu Tertio Millennio.

 

W ramach odczytywanych fragmentów nauczania św. Jana Pawła II pochylono się nad różną tematyką m.in. mediów, rodziny, biznesu czy świętości. Głos w temacie mediów zabrali Przemysław Babiarz, znany dziennikarz telewizyjny oraz Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

Przemysław Babiarz wskazał, że na kształtowanie opinii publicznej bardzo duży wpływ mają różnego rodzaju elity, które niestety bardzo odeszły od wartości chrześcijańskich. „Skutkiem tego jest zamienianie wartości chrześcijańskich na pochodne w głównym nurcie mediów oraz tendencja do uznawania pewnych poglądów za bardziej eleganckie, a za ich głoszenie zaliczanie do ludzi godnych przeróżnych funkcji i zaszczytów” – zauważył z niepokojem.

Z kolei redaktor Bogusław Chrabota podkreślił, że rolą Kościoła w mediach powinno być przypominanie o podstawowych wartościach oraz ich ewangelicznych źródłach. „Obowiązkiem zatem nas samych i Kościoła jest rewolucja nominalistyczna – trzeba tym wartościom, które dziedziczymy nadać właściwe imiona. Że wolność człowieka wywodzi się z Ewangelii. Że podmiotowość człowieka wywodzi się z Ewangelii” – wyjaśnił. Obaj rozmówcy zgodzili się, że podstawową postawą chrześcijanina pracującego w mediach jest głoszenie prawdy.

Podnosząc tematykę nauczania Jana Pawła II o rodzinie Dariusz Basiński, znany aktor telewizyjny i filmowy, powiedział, że tylko przez wyraźny przykład może zachęcać do wybierania chrześcijańskiego modelu małżeństwa. „Mówienie do kogoś o rzeczach, które go przerastają jest tylko moralizmem. Rzeczą najważniejszą dla mnie jest realne świadectwo. Jeżeli młody człowiek widzi, że pełna rodzina odczuwa szczęście to jest dla niego katecheza i fakt. I taka właśnie powinna być misja Kościoła” – stwierdził.

Towarzyszący mu w dyskusji Artur Sporniak z „Tygodnika Powszechnego” postulował natomiast złagodzenie języka w nauczaniu rodzinnym Kościoła – jako przykład podał najpierw wskazywanie wierności, a dopiero potem nierozerwalności związku. „Wierność jest atrakcyjna, ale nierozerwalność jest związana dla niektórych z pewnym dyskomfortem. Czują, że na wstępie spotykają się z nakazem. Będąc zatem wiernym tradycji, ale zmieniając nieco styl wypowiedzi, można mówić dalej o wielkiej wartości małżeństwa” – wyjaśnił.

Temat świętości przedstawili Henryk Woźniakowski ze Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” oraz s. Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek. Oboje wskazali, że świętości nie da się przekazać tylko słowem. „Świętość powinno się praktykować, a nie teoretyzować. Nie potrafimy do końca powiedzieć czym jest sacrum – ale doświadczamy świętości poprzez obcowanie ze świętymi. Co więcej, nawet jeśli daleko nam do świętości, możemy chociaż zaświadczyć, że ona istnieje poprzez wskazywanie właśnie na konkretne wzorce jej praktykowania” – zaznaczył jasno Woźniakowski.

Krakowska debata zakończyła się Mszą św. w bazylice oo. dominikanów, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski podkreślił, że przeprowadzona debata jest dobrym sposobem przypominania o spuściźnie Jana Pawła II. „Mamy jego nauczanie poznawać, aby czerpać z niego światło natchnienia i wskazania do kierowania się Ewangelią w naszym życiu – osobistym, zawodowym, religijnym i społecznym. Jana Pawła II trzeba czytać!” – podsumował. Po Mszy św. uczestnicy debaty wysłuchali koncertu Angeliki Korszyńskiej-Górny i Dariusza Malejonka z zespołem Maleo Reggae Rockers.

Podsumowując debatę Przemysław Babiarz wskazał, że pochylanie się nad nauczaniem Jana Pawła II pozwala na wyjątkową interpretację aktualnych zdarzeń codziennych w świetle myśli tego wyjątkowego człowieka. O. Maciej Zięba, prezes Instytutu Tertio Millennio, stwierdził natomiast, że przez udział osób znanych społecznie taka debata wyraźnie pokazuje, że teksty Jana Pawła II nadal są ważne. „Trzeba to dziedzictwo pielęgnować – ono jest co prawda językowo już nieco z patyną czasu, ale diagnozy i problemy na przyszłość, a także wskazówki ich rozwiązywania wyrażane przez Ojca Świętego są niesłychanie aktualne” – ocenił.

Sobotnią debatę w Krakowie zorganizował Instytut Tertio Millennio wraz z Narodowym Centrum Kultury, krakowskim klasztorem oo. dominikanów oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Źródło:
;