Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Wspomnienia

Rektor KUL o związkach Papieża z uniwersytetem

 fot. Farary / wikipedia.org

Katolicki Uniwersytet Lubelski był miejscem i środowiskiem dorastania do świętości Karola Wojtyły – przypomina w liście do wiernych rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk. List rektora lubelskiej uczelni zatytułowany „Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie” czytany będzie w niektórych kościołach w poniedziałek wielkanocny. Dziś w polskich kościołach zbierane są datki na potrzeby KUL.

 

Rektor KUL przypomina w liście, że świętość jest dostępna każdemu chrześcijaninowi, zaś na drodze do osiągnięcia jej nie należy odczuwać obaw i lęku. „Od Boga otrzymaliśmy bezcenny dar życia. W naszych sercach Stwórca złożył wielorakie dary, talenty i charyzmaty, abyśmy ich używali i pomnażali, służąc Bogu i bliźniemu. To wszystko dał nam, abyśmy mogli zrealizować Jego zamiar: „Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie” - pisze.

Ks. prof. Wilk zaznacza, że święta Zmartwychwstania Pańskiego pobudzają do refleksji nad powołaniem do świętości i nad własną drogą do nieba, a także „wzywają do zastanowienia się nad odpowiedzialnością za dar życia i jego ochronę”.

Pisząc o beatyfikacji Jana Pawła II, rektor KUL podkreśla, że przed wierzącymi nadal pozostaje „wysiłek głębszego odczytania jego niezwykle bogatego nauczania, w którym odsłaniając wielkość i kruchość ludzkiej kondycji, stale wskazywał na Jezusa Chrystusa”.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że to z Bożego zamysłu również Katolicki Uniwersytet Lubelski był miejscem i środowiskiem dorastania do świętości najpierw księdza profesora, a potem biskupa i kardynała Karola Wojtyły – od 1954 roku aż po jego wybór na Stolicę Piotrową” – pisze ks. prof. Wilk.

„Pośród swojego pasterskiego zaangażowania w życie Kościoła ks. prof. Wojtyła niemal przez ćwierćwiecze był na KUL-u nauczycielem akademickim i wychowawcą młodzieży. Katedra uniwersytecka, spotkania dyskusyjne ze studentami i pracownikami, chwile refleksji i modlitwy w kościele akademickim w jakiś sposób przygotowywały go do kierowania Katedrą św. Piotra, do całego papieskiego nauczania” – zaznacza. I dodaje, że echo słów Papieża-Polaka do dzisiaj rozbrzmiewa w murach lubelskiej uczelni.

„Dziedzictwo jego filozoficznej i teologicznej myśli etycznej pozostaje dla nas zobowiązaniem, któremu chcemy być wierni wobec kolejnych pokoleń młodych ludzi, by dać świadectwo wiary, że „tylko Bóg może odpowiedzieć na pytanie o dobro, bo sam jest Dobrem”; że spotkanie z Chrystusem, „ostatecznym Słowem Boga”, dla każdego człowieka ma stać się drogą dorastania do świętości, która winna być kształtem codziennego życia chrześcijanina” – pisze rektor KUL.

Autor listu przypomina, że uniwersytet katolicki jest miejscem szczególnej odpowiedzialności za słowo, „bo ludzkie słowo czerpie swoją ostateczną wartość z zakorzenienia w słowie Bożym i ma służyć Bożej prawdzie”. Przywołuje postaci, które w swej naukowej i dydaktycznej pracy taką służbę podejmowały: byli to błogosławieni i słudzy Boży, którzy związani byli z uczelnią i uczestniczyli w życiu akademickiej wspólnoty, oprócz Jana Pawła II m.in. bł. ks. komandor Władysław Miegoń, bł. bp Władysław Goral, o. prof. Jacek Woroniecki czy ks. prof. Wincenty Granat. „To oni tworzyli tę niepowtarzalną atmosferę naszej Uczelni. Uczyli odpowiedzialności za ludzkie słowo” – zaznacza ks. prof. Wilk dodając, że odpowiedzialność ta nadal spoczywa na uczelni.

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski zbiórka na KUL prowadzona jest w poniedziałek wielkanocny. O formie zbiórki – czy będzie to taca, czy puszka, decyduje biskup diecezji. Zbiórka może być związana z listem rektora, który za zgoda biskupa może być czytany w parafiach poszczególnych diecezji.

Źródło:
;