Imieniny: Teofilii, Godzisława, Cezarego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Wspomnienia

Relikwie w Kopalni Soli w Wieliczce

 fot. Cédric Puisney / wikipedia.org

Z okazji Barbórki kard. Stanisław Dziwisz przekazał górnikom z Kopalni Soli w Wieliczce relikwie bł. Jana Pawła II. Ampułka z kroplą krwi papieża umieszczona została w znajdującej się 101 metrów pod ziemią kaplicy św. Kingi.

 

Przychodzę tu do was z Janem Pawłem II. Cieszę się, że On będzie tu z nami, że będzie wspierał nasze modlitwy. Ta kopalnia jest szczególna, to niezwykłe muzeum, ceniona placówka lecznicza, sanktuarium. To świadectwo pracy wielu pokoleń górników oraz świadectwo ich wiary” – powiedział kard. Dziwisz 5 grudnia podczas wieczornej Mszy św. w kopalni.

Hierarcha podkreślił, że Jan Paweł II cenił ludzi pracy i wielokrotnie podczas pontyfikatu odwiedzał kopalnie. „Górnicy oraz turyści, pielgrzymi zwiedzający to miejsce będą nie tylko oddychać zdrowym powietrzem solnym, ale również świętością” - mówił metropolita krakowski.

Relikwiarz z kroplą krwi bł. Jana Pawła II umieszczona została w ołtarzu w kaplicy św. Kingi, 101 metrów pod ziemią. W podziemnej kaplicy znajdują się również relikwie św. Kingi, którą Jan Paweł II kanonizował. Tam też znajduje się jedyny na świecie wykutym w soli i znajdującym się pod ziemią pomnik Jana Pawła II.

Podczas Barbórki odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego do górników wielickich, w którym prezydent wyrażał uznanie dla działań, które czynią z podziemnej Wieliczki nie tylko muzeum i ośrodek lecznictwa, ale też ważne centrum kultury. Wręczono także odznaczenia zasłużonym górnikom.

Kopalnia w Wieliczce działa od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Trasa turystyczna obecnie liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnię rocznie odwiedza ponad 1 mln turystów z całego świata.

Źródło:
;