Imieniny: Teofilii, Godzisława, Cezarego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Polska

Rozpoczynają się rekolekcje biskupów na Jasnej Górze

biskupi podczas zebrania plenarnego konferencji episkopatu polski fot. Episkopat.pl Biskupi podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

„Według miary daru Chrystusowego” pod takim hasłem w poniedziałek, 20 listopada, na Jasnej Górze rozpoczynają się doroczne rekolekcje biskupów. Czterodniowe nauki rekolekcyjne wygłosi ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

 

Rekolekcje biskupów rozpoczną się w poniedziałek wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Zakończą się w czwartek Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom podczas rekolekcji będzie książka „Wstańcie, chodźmy!” Jana Pawła II.

Każdy dzień biskupi rozpoczną wspólną modlitwą. We wtorek Mszy św. z Jutrznią będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w środę zaś kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior krakowski. Apel Jasnogórski na zakończenie dnia poprowadzą w kolejnych dniach wieczorem: bp Marek Marczak, bp Michał Janocha oraz bp Zbigniew Zieliński. Środa, 22 listopada, będzie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

Jak co roku biskupi wysłuchają ośmiu nauk rekolekcyjnych. Wygłosi je tym razem ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Pierwsza,  poniedziałkowa konferencja zatytułowana jest „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). We wtorek biskupi wysłuchają kolejnych trzech konferencji: „Być w tym, co należy do Ojca” (por. Łk 2, 49); „Innego Parakleta dam Wam – On was wszystkiego nauczy” (J 14, 16.26) oraz „To czyńcie na Moją pamiątkę” (Łk 22, 19). W środę następnych trzech: „Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone” (J 20, 23); „O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” (J 14, 14) oraz „Idźcie i głoście: bliskie jest Królestwo niebieskie” (Mt 10, 7). Ostatniego dnia rekolekcji ks. Ptasznik wygłosi konferencję „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Równolegle z rekolekcjami biskupów odbędą się rekolekcje dla ich kierowców.

Tegoroczny rekolekcjonista biskupów ks. prał. Paweł Ptasznik urodził się 15 czerwca 1962 roku w Węgrzcach Wielkich (archidiecezja krakowska). Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1987 roku w Krakowie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W 1989 roku ukończył Akademię Teologiczną w Krakowie, a w 1995 roku uzyskał doktorat z dogmatyki na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W latach 1987-1988 był wikariuszem parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, następnie przez rok posługiwał w parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Krakowie Woli Justowskiej. W latach 1995-1996 był ojcem duchownym w Metropolitalnym Seminarium Krakowskim. W 1996 roku rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Od 2007 pełni również funkcję rektora kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie i duszpasterza polskiej emigracji w tym mieście. Jest autorem licznych artykułów i publikacji związanych z Janem Pawłem II. Redagował m.in. serię „Dzieła zebrane Jana Pawła II”, był też watykańskim konsultantem filmów „Jan Paweł II” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”, jak również współautorem scenariusza filmu „Świadectwo”. Jego zainteresowania to muzyka, literatura piękna oraz pisma i nauczanie Jana Pawła II.

Oceń treść:
Źródło:
;