Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Świat

pogoria fot. Zbigniew Bosek / wikipedia.org

“Sail to Panama” jest projektem innowacyjnym, gdyż z założenia będzie rejsem patriotyczno-religijnym. Ideą rejsu jest uhonorowanie stulecia odzyskania niepodległości Polski oraz czterdziestolecia wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża. W Polsce pojęcia patriotyzmu i wiary są ze sobą silnie związane, stąd pomysł wpisania obu rocznic w rejs na zapoczątkowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży. 

 

Projekt powstał z inicjatywy grupy społeczników z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Stowarzyszenia „Wypłyń na Głębię" i Stowarzyszenia Sail Training Association Poland. Na potrzeby realizacji rejsu został powołany Komitet Organizacyjny Rejsu do Panamy, którego przewodniczącym jest ks. dr hab. Roman Bogacz, prof. UPJP II.

Pomysł wyprawy żaglowcem na Światowe Dni Młodzieży w Panamie jest ideą pionierską nie tylko na skalę polską, ale też europejską, a może nawet światową. Jego realizacja jest tym bardziej uprawniona, że poprzednia edycja ŚDM odbywała się w Polsce. Młodzi ludzie z całego świata odwiedzili Polskę i mogli przekonać się jak otwartymi ludźmi są jej mieszkańcy. Po ogłoszeniu następnej lokalizacji ŚDM pomysłodawcy chcą kontynuować promowanie obrazu młodych Polaków jako ludzi tolerancyjnych i otwartych na kulturę innych regionów świata.

Podczas wyprawy będą mieć miejsca spotkania ewangelizacyjne, zaś w portach będzie eksponowana polska kultura narodowa i regionalna. W związku z tym będą opracowane małe formy teatralne oraz krótkie aranżacje tańców regionalnych w wielu miejscach świata w naszych strojach: krakowskich, góralskich, kurpiowskich i innych.

Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej i studentów, która będzie przygotowywać się do wyprawy przez cały rok. Organizator zrekrutuje dwustu członków załogi, których podzieli na pięć grup zmieniających się co etap. Etapy będą dwu i trzytygodniowe, z których każdy ma przyjąć inną, czterdziestoosobową załogę na pokład, w tym osoby niepełnosprawne. Nad przebiegiem i uczestnikami rejsu będą czuwać członkowie załogi stałej, opiekunowie, kapłan i opieka medyczna.

Rejs nawiązywać będzie do sztafety łączącej ŚDM w Krakowie z Panamą. Rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą i spotkaniem w Krakowie. Z Krakowa uczestnicy pojadą autokarem do Rzymu. Planowane jest spotkanie z Papieżem Franciszkiem, następnie uczestnicy udadzą się do portu Civitavecchia położonego nieopodal Rzymu.

Rejs będzie przebiegał w następujących etapach:

  • I Etap: Civitavecchia (Włochy) - Las Palmas (Grand Canaria)
  • II Etap: Las Palmas (Grand Canaria) - Fort de France (Martynika)
  • III Etap: Fort de France (Martynika) - Balboa (Panama)
  • IV Etap: Balboa (Panama) - Hamilton (Bermudy)
  • V Etap: Hamilton (Bermudy) - Cherbourg (Francja)

W zaplanowanych wcześniej miejscach nastąpią zmiany załóg, którym zapewniony zostanie przelot samolotem wraz z opiekunem do Polski. Zarówno transport do Włoch na rozpoczęcie pierwszego etapu, jak i z Francji po zakończeniu etapu piątego, odbędą się autokarami. Przez cały okres rejsu członkowie załogi będą zakwaterowani na statku. Pomiędzy trzecim a czwartym etapem, przewidziany jest tygodniowy pobyt w Panamie na obchodach Światowych Dni Młodzieży. Będą brać w nich udział dwie z pięciu załóg, to jest załoga trzecia i czwarta.

Statkiem, który weźmie udział w projekcie będzie Pogoria - jeden z największych polskich żaglowców. Jest to 40-metrowa barkentyna, jeden z najbezpieczniejszych wielkich żaglowców w Polsce. W poprzednich latach gościła na swoim pokładzie Szkołę Pod Żaglami - „Bractwo żelaznej szekli". Projekt nawiązuje do poprzednich doświadczeń, gdyż uczestnicy będą łączyć obowiązki członka załogi z aktywnością patriotyczną oraz ewangelizacyjną. Będzie sprzyjało to poszerzaniu horyzontów, które daje przebywanie w ciekawych, mało znanych, egzotycznych miejscach. Uczestnictwo wpłynie także na społeczną dojrzałość i wrażliwość uczestników.

Podczas całego rejsu zostanie zebrany materiał filmowy i fotograficzny, który posłuży do zrealizowania filmu „Czym jest dla Ciebie niepodległość" - dokumentowanej relacji z wizyt w różnych krajach wzbogacony o opis wizerunku Polaków i Polski oczami ich mieszkańców, a także odpowiedź na pytanie: czym jest i ile znaczy niepodległość dla ludzi różnych kultur. Film zostanie opublikowany w mediach społecznościowych oraz emitowany na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i w innych miejscach, których właściciele wyrażą zainteresowanie emisją.

Realizacja projektu będzie możliwa dzięki wsparciu sponsorów i ofiarodawców.

Wszelkie informacje na stronie: www.wt.upjp2.edu.pl

Oceń treść:
Źródło:
;