Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Polska

Sejm przyjął ustawę "Za życiem"

sejm fot. Piotr VaGla Waglowski / vagla.pl Sejm RP

Przyjęcie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” to jedna z głównych decyzji podjętych przez posłów w ostatnim dniu 29. posiedzenia. Sejm ustanowił również Krzyż Wschodni - nowe odznaczenie dla obcokrajowców ratujących Polaków prześladowanych na Wschodzie w latach 1937-1959.

 

Przez aklamację Izba podjęła uchwałę w sprawie uczczenia 210. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1806 roku – więcej informacji w oddzielnym komunikacie. Jednogłośnie przyjęta uchwałą Sejm uczcił również pamięć Andrzeja Wajdy.

Pomoc dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi to główne założenie uchwalonej przez Sejm ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za Życiem”. Do 31 grudnia 2016 r. rząd jest zobligowany do przyjęcia kompleksowego programu wsparcia. Jego celem będą ułatwienia i skoordynowana pomoc w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej, w tym do diagnostyki prenatalnej, oraz dostęp do instrumentów polityki na rzecz rodziny. Wsparcie ma też obejmować m.in. pomoc psychologiczną oraz prawną. Pomoc będzie skierowana także do rodzin z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Także dzieci i młodzież posiadające opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kształcenia specjalnego lub zajęć rewalidacyjno-wychowawczych będą mogły z niego korzystać. Ustawa przewiduje też m.in., że dzieci do 18. roku życia z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie ich rozwoju lub w czasie porodu, mogłyby korzystać ze świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej dzieci poza kolejnością. Dostępną pomocą kierować będzie asystent rodziny, będzie on tzw. przewodnikiem po systemie. Ponadto ustawa przewiduje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Świadczenie to nie będzie podlegało egzekucji oraz nie będzie wliczane do dochodu uprawniającego do uzyskania pomocy społecznej. Ustawa zaakceptowana przez Senat trafi do podpisu prezydenta.

Ponadto Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Krzyża Wschodniego. Będzie to nowe odznaczenie dla osób, które w latach 1937 – 1959 niosły pomoc Polakom na dawnych Kresach Wschodnich oraz na terenach byłego Związku Sowieckiego i ratowały ich w obliczu prześladowań oraz ludobójstwa ryzykując życiem własnym i swoich rodzin. Krzyż Wschodni będzie nadawany przez Prezydenta RP na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych osobom narodowości innej niż polska (także pośmiertnie), które udzielały pomocy Polakom lub obywatelom polskim.

Oceń treść:
;