Imieniny: Kacpra, Melchiora, Baltazara

Wydarzenia: Dzień Filatelisty

Pod oknem

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej w Krakowie

 fot. Łukasz Kaczyński Spotkanie Młodzieży Pijarskiej w Krakowie.

Przez 4 ostatnie dni w obiektach Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie trwało 16. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Uczestniczyło w nim 700 osób z całej Polski, ale także Czech i Węgier.

Tegoroczne wydarzenia nawiązywało bardzo mocno do słów papieża Franciszka, który podczas Światowych Dni Młodzieży nawoływał do zejścia z kanapy. „Chcemy pokazać tym młodym ludziom, że nie należy zasiedzieć się w domu na kanapie, ale trzeba się ogarnąć i coś pożytecznego w swoim życiu zrobić” – powiedział duchowy opiekun wydarzenia, o. Tomasz Abramowicz SP. Nawoływało to tego także mocno logo spotkania, którym była przekreślona kanapa oraz jego hasło przewodnie „Wstań i chodź!”.

W tym roku spotkanie młodych w Krakowie było dłuższe niż zazwyczaj i trwało 4 dni. Umożliwiło to zorganizowanie sobotniej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. „Na tych kalwaryjskich ścieżkach pochyliliśmy się nad rozważaniami Drogi Krzyżowej biskupa Grzegorza Rysia z ŚDM – powierzyliśmy także młodych ludzi opiece Matki Bożej” – opisał o. Tomasz.

Ważnym punktem programu były także spotkania z zaproszonymi gośćmi – Anną Golędzinowską, nawróconą byłą modelką i aktorką mieszkającą we Włoszech oraz ks. bp. Krzysztofem Nitkiewiczem z diecezji sandomierskiej. Pierwszy gość mówił młodzieży o przebaczeniu, drugi uwrażliwiał na miłosierdzie doświadczane w sakramencie pokuty. Piątkowy wieczór zakończyło czuwanie modlitewne z nocną spowiedzią.

Wyjątkowo radosnym momentem był sobotni wieczór, podczas którego zorganizowano przegląd piosenki religijnej oraz taneczne zabawy. Ponadto jeden z zakonników, łudząco podobny do bramkarza polskiej reprezentacji szczypiornistów, Sławomira Szmala, przeprowadził z uczestnikami spotkania wyjątkowo aktywny trening.

Spotkania Młodzieży Pijarskiej wywodzą się z Pijarskiego Przeglądu Piosenki Religijnej. To właśnie podczas niego pijarzy odkryli, że młodzi uczęszczający do pijarskich placówek edukacyjnych chcą przebywać razem i pielęgnować wartości chrześcijańskie.

„Po pierwsze czujemy się tutaj chciani takimi, jakimi jesteśmy. Pijarzy z całym bogactwem swojego charyzmatu zakonnego pokazują nam, że naprawdę można połączyć codzienność, zabawę i owocną modlitwę” – potwierdziła wyjątkowość takich spotkań Karolina Dybicz z Poznania.

Źródło:
;