Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Jan Paweł II na dziś

Szczegóły uzdrowienia przypisywanego bł. Janowi Pawłowi II

Po podpisaniu 5 lipca w Watykanie przez Franciszka dekretu potwierdzającego istnienie cudu, przypisywanego wstawiennictwu bł. Jana Pawła II, kuria archidiecezji San José w Kostaryce przedstawiła na konferencji prasowej szczegóły tego zdarzenia. Chodzi o niewytłumaczalne z lekarskiego punktu widzenia uzdrowienie z ciężkiej choroby mieszkanki stolicy kraju – Floribeth Mory.

 

 

Według przedstawicieli arcybiskupstwa, doszło do podwójnego cudu: odzyskania zdrowia przez chorą i wiary przez jej rodzinę właśnie w następstwie tego pierwszego wydarzenia.

W kwietniu 2011 roku u Floribeth Mory wykryto tętniaka wrzecionowatego prawej półkuli mózgu, co potwierdziły liczne badania: arteriografia mózgu, rezonans magnetyczny i inne. Rankiem 1 maja 2011 roku – w dniu beatyfikacji Ojca Świętego – chora przeszła kolejne badania, które wykazały całkowite zniknięcie wszelkich oznak jej choroby. W październiku tegoż roku Morę zbadali przedstawiciele najwyższych władz krajowej służby zdrowia, stwierdzając oficjalnie, że nie ma żadnych objawów neurologicznych choroby, co potwierdzono jeszcze jednym badaniem lekarskim.

Floribeth Mora opisała swe uzdrowienie na portalu www.karolwojtila.com. Po zapoznaniu się z tym świadectwem postulacja sprawy nawiązała z kobietą kontakt za pośrednictwem ks. Donalda Solano – proboszcza parafii Paraíso Cartago, w której znajduje się relikwia bł. Jana Pawła II. W październiku 2012 roku zaproszono p. Morę do Rzymu, gdzie ponownie została zbadana, a wyniki tych badań potwierdziły zniknięcie tętniaka. Pod koniec tegoż miesiąca do Kostaryki udał się postulator sprawy kanonizacyjnej ks. Sławomir Oder i poprosił arcybiskupa San José, aby przeprowadził na miejscu proces w sprawie domniemanego cudu.

Rozpoczął się on 20 listopada 2012 roku, a prowadził go zespół złożony z 3 księży, notariusza i lekarza. Prace zespołu trwały do 4 grudnia 2012 roku, po czym ich wyniki przesłano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która otrzymała je w styczniu br. Ostatecznie dokument zatwierdziły komisje: lekarska i teologiczna oraz kardynałowie i biskupi, członkowie Kongregacji.

Źródło:
;