Imieniny: Seweryna, Mścisława, Juliusza

Wydarzenia:

Pod oknem

Trwa modlitwa za miasto i archidiecezję

 fot. Łukasz Kaczyński Jerycho 2017.

W czwartek 8 czerwca w kościele Matki Bożej od Wykupu Niewolników w Krakowie rozpoczęła się inicjatywa "Jerycho". 6-dniowe modlitewne czuwanie podjęto w intencji miasta oraz odnowienia i pomnożenia darów Ducha Świętego w Kościele krakowskim.

Czuwanie rozpoczęło się Eucharystią, podczas której homilię wygłosił o. Jacek Dubel CSsR – tłumaczył on zebranym na czym polega prawdziwa ofiara. Przypomniał, że w Starym Testamencie składano Bogu ofiary ze zwierząt, gdyż wiedziano, że wszystkie one są darem od Niego.

“Jednak istota ofiary nie polega na tym, by oddawać Bogu to, co miało być przeznaczone na mój pokarm. Istotą jest ofiara mojego serca. Ofiara nie może być składana przez nieskruszone serce. Zabraknie wtedy najważniejszego. Oddania samego siebie" - nauczał.

Nawiązał przy tym do postaci Abrahama, który był gotowy złożyć Bogu w ofierze swojego syna, Izaaka. “To samo w sobie jest niesamowite. On w tym momencie składa wszystko, czym jest, całe swoje jestestwo” – ocenił.

Kapłan mówił także o ofierze Chrystusa za ludzkość – jak uznał jej podstawą jest posłuszeństwo Ojcu. “Tu jest istota kapłaństwa Jezusa. On jest posłuszny Ojcu w swoim człowieczeństwie. Jezus jako człowiek podejmuje decyzję bycia posłusznym we wszystkim Ojcu” – stwierdził.

Dodał także, że każdy człowiek wspólnie z Jezusem może oddawać swoje życie w Bogu, a najpełniej realizuje się to podczas Eucharystii. “Przychodzimy właśnie po to, by wraz z Jezusem Chrystusem złożyć siebie w ofierze Bogu Ojcu. On to bierze i uświęca" - zaznaczył.

Zachęcił zgromadzonych, by podczas najbliższych dni czuwania przed Najświętszym Sakramentem mówili Bogu “tak” i bardziej niż czas, trud, poświecali mu siebie przez wierność i posłuszeństwo. “Wtedy wszystko inne będziemy odkrywać i odczytwać jako owoc naszego opowiedzenia się za Bogiem" – powiedział na zakończenie.

Po Mszy św. rozpoczęły się modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, których prowadzący będą zmieniać się co 4 godziny. Do inicjatywy zgłosiły się m.in. "Metanoia", Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie", Mężczyźni św. Józefa czy "namARKA". Krakowskie "Jerycho” zakończy się 14 czerwca o godz. 19:00 na Rynku Głównym koncertem i modlitwą uwielbienia pod hasłem "W Jednym Duchu - Jedno Ciało".

 

Oceń treść:
Źródło:
;