Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Kulturalnie

Szkoła Kantorów to dwuletnie studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele. Prowadzi je Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie – w tym roku rozpocznie się piąty rok akademicki.

 

Kurs odbywa się na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. 

Przygotowuje on osoby dopiero zaczynające przygodę ze śpiewem jak i te, które chcą rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności wokalne. Zajęcia w Szkole prowadzą znakomici i uznani muzycy kościelni: Marcin Wasilewski-Kruk czy Sławomir Witkowski, a także Anna Kubik, Paweł Kisiel, Anita Pyrek oraz Olga Trzebicka i Wojciech Sznyk OP.

Studium kładzie nacisk na przekazywanie praktycznych umiejętności muzycznych – emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych – oraz wiedzy na temat liturgii i muzyki sakralnej. Pomaga poszerzyć i dobrać repertuar śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat zasad i przepisów liturgicznych ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką muzyka pełni w liturgii.

Szkoła Kantorów ma na celu wzmocnienie śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów. Dlatego jej uczestnikami mogą być zarówno osoby już śpiewające lub te, które dopiero chcą się nauczyć śpiewać. Kantor bowiem może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi, gregoriańskiej lub wielogłosowej. W większych ośrodkach kantor może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej. Zanim jednak ktokolwiek podejmie się tej roli, musi zacząć śpiewać.

Zapisy na rok akademicki 2015/2016 trwają do końca września. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.liturgia.dominikanie.pl. Po przesłaniu zgłoszenia kandydaci zapraszani są na przesłuchanie, zaplanowane na koniec września.

 

Niezależnie od tego, także we wrześniu, Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny prowadzi nabór do głosów męskich swojego chóru oraz zapisy do przygotowania dorosłych do chrztu, bierzmowania i pierwszej komunii.

Źródło:
;