Uroczystości dziękczynne za kanonizację o. Papczyńskiego
Ogólnopolskie uroczystości dziękczynne za kanonizację św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów zorganizowano w sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym (Wielkopolskie).
Mszy świętej, która była centralnym elementem uroczystości, przewodził dotychczasowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. W wydarzeniu wzięli udział hierarchowie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim, przedstawiciele władz, oraz pielgrzymi z całej Polski.
Założyciela pierwszego polskiego zakonu męskiego kanonizował w czerwcu w Watykanie papież Franciszek.
W 2007 roku w licheńskim sanktuarium odbyły się uroczystości beatyfikacyjne o. Papczyńskiego. W świątyni znajduje się kaplica pod jego wezwaniem, w której znajdują się relikwie świętego.
W trakcie homilii w licheńskim sanktuarium, kard. Stanisław Ryłko podkreślił, że o. Papczyński był jednym z najwybitniejszych sług Kościoła XVII w., "niezmordowanym Apostołem Mazowsza, ojcem ubogich, mistrzem życia duchowego i cenionym spowiednikiem". Jak stwierdził, jest to postać, która "nie przestaje zdumiewać niezwykłym bogactwem darów natury i łaski".
Kard. Ryłko zaznaczył, że o. Papczyński "chce w nas wszystkich dzisiaj obudzić na nowo pragnienie świętości, przekonać, że warto o świętość życia zabiegać i walczyć". Dodał, że o świętość bardzo często trzeba walczyć przede wszystkim z samym sobą.
"Dzisiaj chcemy wielbić Boga za ten wielki dar, jakim on, św. Stanisław, był i jest również w naszych czasach dla Kościoła i naszej ojczyzny. Każda kanonizacja przypomina nam, jak bardzo święci są nam potrzebni. Potrzebuje ich Kościół, potrzebuje ich świat - nawet ten świat, który tak często dzisiaj do Boga odwraca się plecami. Potrzebuje ich Polska, każdy z nas. Potrzebujemy świętych, ponieważ oni uczą nas jak żyć, aby nie zmarnować tego bezcennego daru, jaki otrzymaliśmy od Boga - daru życia" - powiedział.
Kard. Ryłko zaznaczył, że święci "są dla nas niezastąpionymi świadkami nadziei. Mówią nam, że świętość to nie jest nierealna utopia, nieosiągalny ideał. Pokazują nam, że świętość jest możliwa - również dzisiaj. Święci mówią nam dzisiaj: nie marnuj życia, stawiaj sobie wysokie wymagania" - powiedział.
O. Stanisław Papczyński (1631-1701) został ogłoszony świętym 5 czerwca. W uroczystości w Watykanie uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który nadesłał list także na sobotnią mszę w Licheniu.
"Dziś (...) stajemy w tym sanktuarium, by dziękować za wyniesienie na ołtarze naszego rodaka, ale i prosić za jego wstawiennictwem o pomyślność dla naszej ojczyzny i narodu. To dobrze, że w Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę chrztu Polski możemy się cieszyć takim patronem. Wierzę, że ten gorliwy patriota, głosiciel sprawiedliwości społecznej i znakomity kaznodzieja (...) stanie się także życiowym wzorem dla wielu współczesnych" - napisał prezydent.
Uroczystości dziękczynne za dar kanonizacji założyciela Zgromadzenia zaplanowane zostały do listopada w różnych miejscach Polski. Wśród nich znalazły się m.in. Podegrodzie, rodzinna miejscowość o. Papczyńskiego, oraz Ełk, gdzie dokonały się cuda za jego wstawiennictwem.
Ojciec Stanisław Papczyński był opiekunem biednych, chorych i umierających. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski; był myślicielem, głosicielem sprawiedliwości społecznej, teologiem, autorem popularnych książek. Jest patronem dzieci poczętych, obrońców życia i małżonków pragnących potomstwa.