Imieniny: Dawida, Tomasza, Dominika

Wydarzenia: Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Wspomnienia

W Częstochowie powstanie najwyższy pomnik Jana Pawła II

 fot. www.zlotagora.com

W Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie 13 kwietnia zostanie odsłonięta najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II. Mierzyć będzie 13,8 m wysokości i będzie widoczna niemal z każdego zakątka Częstochowy.

 

– Figura powstaje jako wotum dla jednego z największych Polaków, jednego z najwybitniejszych papieży i autorytetu Kościoła. Powstaje w Częstochowie, w miejscu, z którym był w pewien sposób związany. To Częstochowę odwiedzał praktycznie zawsze w ramach pielgrzymek do Polski, tu w 1991 r. zorganizował Światowe Dni Młodzieży, nazwał Częstochowę dobrym miastem i został jego honorowym mieszkańcem – podkreśla Piotr Kaleta. – Żywy pomnik Ojca Świętego buduje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zaś największy na świecie pomnik wybudował sobie sam Jan Paweł II swoim życiem, swoją działalnością w czasie pontyfikatu. My stawiamy jedynie figurę bł. Jana Pawła II – dodaje dyrektor ds. mediów w Parku Miniatur Sakralnych.

Statua przedstawiać będzie Jana Pawła II w białej sutannie – stroju, w którym pielgrzymował i od którego wziął się jego przydomek – biały pielgrzym. Postać będzie przedstawiać Ojca Świętego z uniesionymi ramionami w geście błogosławieństwa, w ten sposób będzie witał przybyłych do Parku. Gest ten naśladuje też pierwszy gest jaki Jan Paweł II wykonał po wyborze na papieża, błogosławiąc tłum zebrany na placu św. Piotra. – Twarz Jana Pawła II będzie przypominać początek jego pontyfikatu, młodego, pełnego energii, uśmiechającego się po ojcowsku – mówi Piotr Kaleta.

Aktu poświęcenia statuy dokona 13 kwietnia abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Pomysłodawcą postawienia statuy jest zespół Parku Miniatur Sakralnych. Park został otwarty 10 sierpnia 2011 r. W wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze w Częstochowie. Podziwiać w nim można sanktuaria Kościoła katolickiego w skali 1:25 m.in. Ostrą Bramę w Wilnie (Litwa), Bazylikę św. Jana na Lateranie w Rzymie (Włochy), sanktuarium w Fatimie (Portugalia), katedrę św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela (Hiszpania), sanktuarium Montserrat pod Barceloną (Hiszpania), dwa kościoły z bawarskiego Altötting (Niemcy), Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie (Izrael), Dom Maryi Dziewicy ze Wzgórza Słowików w Efezie (Turcja), Eczmiadzyn (Armenia), kościół w Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem (Autonomia Palestyńska), bazyliki w Mariazell (Austria), Lourdes (Francja), Loreto (Włochy) i w Asyżu (Włochy).

Źródło:
;