Imieniny: Jana, ?anety, Maksyma

Wydarzenia:

Pod oknem

W Dzień Matki przed XII-wieczną ikoną Maryi

ikona matki bożej należąca do błogosławionej salomei fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

W Dzień Matki w kościele św. Andrzeja Apostoła w Krakowie odbyło się specjalne nabożeństwo przed ikoną, która była własnością bł. Salomei - matki wszystkich polskich klarysek, bo to dzięki niej zakon św. Klary przybył na ziemie polskie. Ikona przedstawia Najświętszą Marię Pannę i jest niewielkich rozmiarów.

 

Na początku Mszy św. sprawowanej z udziałem Sióstr Klarysek celebrans zaznaczył, że pierwszy raz w historii tego miejsca oddajemy cześć Matce Bożej w obecności ikony, przed którą modliła się bł. Salomea.

W homilii kapłan podkreślił, że w Dzień Matki przychodzimy do najlepszej z matek. - Chcemy trwać jednomyślnie na modlitwie, bo Ona jest Matką takiego właśnie Kościoła, który trwa jednomyślnie na modlitwie. Kościoła nie skłóconego, nie poróżnionego, ale jednomyślnie modlącej się wspólnoty.

Zaznaczył także, że jak głosi dzisiejsza Ewangelia, Maryja jako pierwsza zauważa ludzki niedostatek podczas wesela w Kanie. W dalszej części homilii celebrans odniósł się do ikony bł. Salomei, którą chciała trzymać w ostatnich momentach swojego życia. Maryja ukazana jest na niej jak Hagiosoritissa, tzn. święty relikwiarz. - To przedstawienie mówi nam, że każdy z nas może schronić się właśnie w Niej, w tym żywym, świętym relikwiarzu, pod Jej płaszczem, w Jej sercu, by w pokoju otwierać się na te łaski, jakie Ona nam wyprosi. By nic złego nam się w życiu nie przytrafiało.

Na ikonie widać także, że Maryja prowadzi nieustanny dialog ze swoim Synem, który ukazuje się w rogu ikony. - On pod Jej wpływem udziela błogosławieństwa przemieniającego to, co takie potrzebne dla naszego życia, tę wodę codzienności w szlachetne wino, które zachwyci wszystkich.(...) Każdego z nas Ona nieustannie oddaje swojemu Synowi i każdego z nas pokornie prosi „zróbcie wszystko, co powie wam mój Syn."

Na zakończenie homilii kapłan wezwał, by wprowadzać Maryję do swojej codzienności i powierzać Jej każdy dzień życia. - Chroń się w tym żywym, świętym relikwiarzu, pod płaszcz Maryi, a przekonasz się, że życie Ewangelią to zwyczajnie dobre, ludzkie życie, któremu w codzienności towarzyszy najlepsza Matka, która uczy nas owej dobrej zwyczajności zanurzonej w Bożym miłosierdziu, w wierze, w nadziei i miłości po to, byśmy w tej codzienności zawsze dawali świadectwo i jak bł. Salomea na progu wieczności mówiąc: „Widzę moją Panią, błogosławioną Dziewicę, Matkę mojego Pana, stojącą obok mnie, dlatego okazuję się radosną i uśmiechniętą".

Ikona Matki Bożej pochodząca z XII wieku, przed którą modliła się bł. Salomea jest jedną z niewielu na całym świecie, które zachowały się do naszych czasów. Nie jest wystawiana publicznie, dlatego modlitwa przy niej w Dniu Matki miała szczególny charakter - tego dnia Siostry Klaryski udostępniły tę bizantyjską ikonę mozaikową. Przedstawia ona Maryję Hagiosoritissę, charakterystyczną cechą takiego przedstawienia jest gest rąk Matki Bożej wyrażający Jej wstawiennictwo u Syna, do którego jest zwrócona. Maryja ukazana jest na złotym tle w czerwonej sukni i welonie o wzorzystym ornamencie. Nad Jej czołem widnieje złoty krzyżyk. Na co dzień ikona przechowywana jest w skarbcu klasztoru Sióstr Klarysek w Krakowie.

Nowenna z okazji 750 rocznicy śmierci bł. Salomei rozpoczęła się 19 lutego tego roku i potrwa do października. Każdego 19 dnia miesiąca Siostry Klaryski zapraszają do kościoła św. Andrzeja Apostoła na wspólną modlitwę:

godz. 15.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego
godz. 16.30 - Nieszpory
godz. 17.00 - Msza św. i litania do bł. Salomei oraz uczczenie relikwii.

Oceń treść:
Źródło:
;