Imieniny: Tytusa, Anieli, Eugeniusza

Wydarzenia:

Polska

W Święto Wojska Polskiego Msza św. w katedrze polowej i apel na Jasnej Górze

wojsko polskie fot. Krzysztof Petela

W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny w Warszawie 15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Biskup polowy Józef Guzdek będzie celebrować Mszę św. o godz. 9.00 w katedrze polowej w intencji Wojska Polskiego. Tego dnia przypada także 96. rocznica tzw. Cudu nad Wisłą, czyli bohaterskiej obrony Warszawy i odwrócenia przez polskich żołnierzy losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

 

Po Mszy św. o godz. 10.15 na jednej z kolumn Grobu Nieznanego Żołnierza odsłonięta zostanie tablica poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”, na płycie pomnika złożone zostaną wieńce. Kwiaty zostaną także złożone przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

O godz. 11.00 na dziedzińcu przed Belwederem odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich, medali i odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów kończących zawodową służbę wojskową. W południe odbędzie się centralna uroczystość państwowa Święta Wojska Polskiego połączona z defiladą wojskową. W Łazienkach Królewskich odbędzie się festyn przygotowany przez Wojsko Polskie.

Wieczorem o godz. 21.00 bp Józef Guzdek poprowadzi Apel Jasnogórski z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., która zatrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się momentem przełomowym w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Rozkaz o ustanowieniu święta podpisał w styczniu 1923 ówczesny minister spraw wojskowych gen. Stanisław Szeptycki. W czasach PRL datę obchodów przeniesiono na 12 października - dla upamiętnienia udziału 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943 r. W 1992 r. Sejm RP przywrócił święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.

;