Imieniny: Bohdany, Bozydara

Wydarzenia:

Polska

Wartością jest państwo oparte na wartościach

konferencja w episkopacie fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP / Episkopat.pl

– Wartością jest państwo oparte na wartościach – podkreślali uczestnicy konferencji nt. koncepcji państwa w perspektywie nauczania J. Ratzingera/ Benedykta XVI. Wydarzenie zostało zorganizowane przez watykańską Fundację Josepha Ratzingera, Konferencję Episkopatu Polski oraz Sejm RP.

 

Warszawską konferencję dedykowaną Benedyktowi XVI otworzył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W przemówieniu podkreślił, że według nauczania kard. Ratzingera działanie państwa powinno być podporządkowane prawu. Dodawał, że głównym zadaniem polityki jest służba prawu i przeciwstawianie się niesprawiedliwości.

„Człowiek nie istnieje z woli państwa, ale państwo z woli człowieka” – podkreślał kard. Gerhard Müller, który był jednym z gości specjalnych konferencji. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, mówiąc o relacji Kościoła i państwa, wskazywał, że granicą władzy publicznej jest zawsze godność człowieka. Mówił, że prawdziwa suwerenność państwa tkwi w gotowości służenia dobru wspólnemu wszystkich swoich obywateli, a dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa to najlepsze zabezpieczenie przed ideologiami totalitarnymi.

– Przesłanie Benedykta XVI podczas całego jego pontyfikatu było skierowane zarówno do wspólnoty wierzących katolików, jak również „dotyczyło dobra każdej osoby ludzkiej, widzianej jako obraz Boga” – zwracał uwagę ks. Federico Lombardi SJ. Były rzecznik Stolicy Apostolskiej podkreślał, że marginalizacja religii w życiu publicznym i utrata perspektywy transcendentnej, są zagrożeniem dla życia społecznego i dla godności osoby ludzkiej.

Również marszałek Sejmu, Marek Kuchciński zaznaczył, że fundamentem stanowionego przez państwo prawa powinna być godność ludzka. Mówił, jak ważne jest,  by w polityce nie pomijać etyki i moralności.

Jednym z gości specjalnych spotkania był przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér. Podkreślił on, że „walka o obecność chrześcijaństwa w naszym życiu to walka o podstawowe wartości, potrzebne społeczeństwu i samemu państwu”.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że potrzeba dziś odważnych polityków, którzy nie będą bali się powrotu do źródeł.

List do uczestników konferencji przesłał sam jubilat papież senior Benedykt XVI. W imieniu Ojca Świętego Franciszka list napisał zaś kard. Pietro Parolin. Papież Senior, dziękując za spotkanie, wskazywał, że podjęty problem jest kluczowy dla przyszłości Europy. „Zestawienie między pojęciami radykalnie ateistycznymi Państwa i powstaniem Państwa radykalnie religijnego wśród ruchów muzułmańskich, prowadzi nasze czasy do sytuacji wybuchowej, której skutki doświadczamy każdego dnia” – zauważył.

W imieniu papieża Franciszka kard. Parolin życzył, by spotkanie „wzbudziło nowy zapał w prowadzeniu owocnego i pełnego szacunku dialogu pomiędzy Państwem a Kościołem w perspektywie budowania cywilizacji miłości”.

Prezydent Andrzej Duda w przesłanym do uczestników konferencji liście przypomniał natomiast, że Benedykt XVI kontynuował dwa nurty pontyfikatu Jana Pawła II: afirmację tożsamości chrześcijańskiej oraz dialog Kościoła ze światem.

Warszawskie spotkanie z okazji 90. rocznicy urodzin Papieża Seniora zostało zorganizowane pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Wzięli w nim udział polscy biskupi i politycy oraz przedstawiciele parlamentów i rządów państw europejskich.

Oceń treść:
Źródło:
;