Imieniny: Arlety, Genowefy, Danuty

Wydarzenia:

Polska

Wszyscy dziękujmy w X Święto Dziękczynienia

kardynał kazimierz nych metropolita warszawski fot. Episkopat.pl Kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski

Przychodźmy do Świątyni Opatrzności Bożej z osobistymi i społecznymi intencjami - kard. Kazimierz Nycz w wieczornej rozmowie z Małgorzatą Steckiewicz na antenie TVP1 zaprosił do uczestnictwa w X Święcie Dziękczynienia. Po raz pierwszy odbędzie się ono również wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej.

 

W telewizyjnym wywiadzie metropolita warszawski przypomniał, że "w tym roku dziękujemy Bogu za to, iż po 225 latach oczekiwania na spełnienie obietnicy jesteśmy w otwartej Świątyni i budujemy ją dalej". "To dziękczynienie Bogu ale i wszystkim ludziom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej zbudowania" - podkreślił kard. Nycz.

Wyjaśnił, że hasłem X Święta Dziękczynienia są słowa "Dziękujemy za chleb" gdyż rok 2017 jest rokiem św. Brata Alberta. - To jego słowa, że "trzeba być dobrym jak chleb", by ubogi miał odwagę przyjścia, a po drugiej stronie aby była postawa gotowości czynienia dobra i miłosierdzia.

Zdaniem kard. Nycza również obecnie bardzo potrzebujemy takich ludzi jak św. Brat Albert. "Był człowiekiem inteligentnym, wykształconym i utalentowanym, doznał w swoim życiu trudu i biedy, podczas powstania styczniowego stracił nogę. Kiedy się nawrócił, dostrzegł oblicze Chrystusa w ludziach biednych i potrzebujących. Przywracał godność, walczył o godność człowieka bo wiedział, że to najważniejsze zadanie, jakie mamy do wypełnienia wobec ludzi potrzebujących" - zaznaczył kard. Nycz.

Człowiekem, biskupem i kardynałem, który jest podobny do Brata Alberta metropolita warszawski nazwał kard. Francesco Montenegro. Arcybiskupa Agrigento zaprosił w tym roku do przewodniczenia Mszy i wygłoszenia homilii w Święto Dziękczynienia.

"Przyjeżdża do nas nie tylko jako ekspert od działalności charytatywnej ale jako świadek miłosierdzia. Kard. Montenegro jest arcybiskupem diecezji, do której należy Lampedusa - wyspa, przy której zginęło najwięcej ludzi, dla których morze stało się cmentarzem. Staje wobec największych wyzwań i problemów jakie chrześcijańska Europa ma do spełnienia wobec uchodźców. Od lat przewodniczy włoskiej Caritas. Za tym co mówi, stoi praktyka jego życia jako księdza, biskupa, kardynała" - mówił metropolita warszawski.

Kard. Nycz zaprosił na Mszę świętą w niedzielę 4 czerwca o godz. 12 w Świątyni Opatrzności Bożej i poprzedzającą ją procesję, która o 8 rano wyruszy z pl. Piłsudskiego jak również na towarzyszące Świętu Dziękczynienia wydarzenia kulturalne i ewangelizacyjne przygotowane dla rodzin z dziećmi oraz dla młodzieży. Wszyscy spotkajmy się przy okazji X Święta Dziękczynienia - zachęcał.

Od 2014 r. w Świątyni Opatrzności Bożej zbierane są intencje dziękczynne. - Przychodzimy tu z dziękczynieniem i zawierzeniem. Składane intencje mają niezwykle ważne znaczenie religijne i duchowe ale także dla budowania świadomości powstającego tu sanktuarium. Przychodźmy tutaj z konkretnymi intencjami dotyczącymi życia osobistego, rodzinnego, parafialnego i polskiego. Mamy takich intencji niezwykle dużo" - zauważył metropolita warszawski. Jutro również on sam złoży własną intencję dziękczynną w Świątyni Opatrzności Bożej.

Oceń treść:
;