Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Książka

Zaczyna się bitwa. Historia stworzenia - Biblia komiks

 fot. mat. pras.

Jeszcze nikt nie opowiedział historii Stworzenia i upadku niektórych aniołów w ten sposób! Ten komiks to trzymająca w napięciu opowieść o stworzeniu świata i pierwszych ludzi, o buncie Lucyfera i zapowiedzi odkupienia. Komiks ukazał się nakładem Wydawnictwa M.

W pewnym momencie u zarania dziejów społeczność aniołów została rozdarta na dwa obozy i znalazła się w stanie wojny. Czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy wplątani w ten kosmiczny konflikt, gdyż świat, w którym obecnie żyjemy, ponosi konsekwencje tego pradawnego buntu.

Wojna, która rozpoczęła się w Niebie i ogarnęła cały wszechświat, nie była wojną materialną, ponieważ aniołowie nie mają ciał, ale z pewnością była to bardziej intensywna i przerażająca wojna niż może to przekazać jakikolwiek symbol materialny. Oczywiście nie potrafimy wyobrazić sobie wojny aniołów, nie odwołując się do ludzkich wyobrażeń wojennych i symboli militarnych. Temat buntu Lucyfera podejmowali wielokrotnie wielcy poeci i pisarze. W ciągu wieków wielu artystów próbowało również namalować wojnę aniołów. Na niezliczonych obrazach możemy zobaczyć uzbrojone zastępy skrzydlatych istot z mieczami i lancami, w złocistych zbrojach i hełmach, strącających upadłych aniołów do Otchłani.

Komiks, który mają Państwo przed sobą, jest kolejną próba wizualizacji „narodzin zła”. Caleb J. Seeling opowiada historię stworzenia świata z bardzo unikalnej perspektywy, a mianowicie z punktu widzenia dwóch niebiańskich istot zaproszonych przez Boga, aby byli świadkami jego dzieła. Archanioł Michał jest zadziwiony pomysłowością Stwórcy, natomiast cherubin Lucyfer boi się utraty przez aniołów dotychczasowej pozycji, co stanie się zarzewiem jego buntu.

Warto zwrócić uwagę, że Sergio Cariello (drugi autor komiksu) jest znanym ilustratorem. Ukończył prestiżową Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art. A przez lata pracował dla takich wydawnictw jak Marvel i DC Comics, tworząc opowieści o superbohaterach. Prawdopodobnie stąd wziął się pomysł ukazania aniołów w sposób odległy od utrwalonej ikonografii (bez pierzastych skrzydeł i aureoli). Aniołowie przypominają tu raczej postacie herosów i bóstw z mitologii greckiej albo dzieł fantasy, dzięki czemu powstała jedna z ciekawszych literackich wizji buntu aniołów.

;