Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Solidarność

Zakończyła się ogólnopolska peregrynacja relikwii i obrazów św. Brata Alberta

biskup tomasik fot. Robert Topór

Uroczystą mszą św. w katedrze radomskiej pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika zakończyła się ogólnopolska peregrynacja relikwii i obrazów św. Brata Alberta zorganizowana
przez Rycerzy Kolumba.

 

"Dziś dziękujemy za ten wysiłek ludzi, którzy chcieli być podobni do św. Brata Alberta w tej czynnej pomocy okazywanej potrzebującemu" - mówił biskup radomski. Uroczysta liturgia zgromadziła tłum wiernych w tym m.in. licznie przybyłych Rycerzy Kolumba oraz zaproszonych przedstawicieli męskich i żeńskich zgromadzeń albertyńskich. "Dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za tę peregrynację, która się kończy; za dzieło, którego dokonali Rycerze Kolumba".

Peregrynacja rozpoczęła się w 2017 roku w związku z Rokiem św. Brata Alberta. Akcja zorganizowana przez Rycerzy Kolumba we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim objęła ponad 200 polskich parafii. Dzieło duchowe połączono ze zbiórką koców i pościeli na rzecz ośrodków dla bezdomnych prowadzonych przez siostry albertynki. "Rycerze Kolumba w Roku św. Brata Alberta postanowili zachęcić społeczność lokalną do naśladowania świętego. Stworzyli więc okazję do jego bliskiej obecności w relikwiach i obrazach" - tłumaczył zamysł inicjatywy Andrzej Anasiak, były Delegat Stanowy tj. były przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, jeden z inicjatorów kończącej się peregrynacji. "Dziś, w Niedzielę Miłosierdzia Rycerze Kolumba w Polsce chcą Panu Bogu podziękować za całe dobro, które dokonało się w czasie tej peregrynacji; dziękujemy za wszystkich, którzy choć na chwilę stali się »dobrzy jak chleb«" - dodał.

Dzięki inicjatywie zebrano dary materialne oraz pieniężne o łącznej wartości ponad 100 tysięcy złotych. "Zebraliśmy 2500 sztuk pościeli, 1600 koców, 2000 ręczników, 350 sztuk prześcieradeł, środki czystości i 3000 sztuk pieluch dla dorosłych. Ponadto, choć nie koncentrowaliśmy się na elemencie finansowym, udało nam się zebrać ponad 90 tysięcy złotych" - podsumował akcję podczas piątkowej konferencji prasowej Dariusz Wolniak, Kustosz Stanowy Rycerzy Kolumba.

"Chcieliśmy połączyć stronę duszpasterską i duchową peregrynacji z działalnością charytatywną, ponieważ taki jest charyzmat naszego Zakonu" - powiedział ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i Kapelan Stanowy pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.

;