Imieniny: Seweryna, Wiktoryny

Wydarzenia: Światowy Dzień Wegan

Polska

święty jacek odrowąż fot. Ludovico Carracci

17 sierpnia – w święto pierwszego polskiego dominikanina – w Jarosławiu odbędzie się I Regionalne Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża. Organizatorzy zapraszają świeckich i duchownych noszących imię Jacek z całego Podkarpacia.

 

„Pomysł wyniknął z potrzeby uświetnienia święta św. Jacka, tu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej” – mówi lokalnemu serwisowi nowiny24.pl Jacek Hołub, radny miejski z Jarosławia. W dominikańskiej bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu uczestnicy spotkania wezmą udział we Mszy św., którą będą koncelebrować księża o imieniu Jacek. Zwiedzą też sanktuarium i klasztor ojców dominikanów, a oprowadzi ich pomysłodawca spotkania, który jest przewodnikiem PTTK. Jacek Hołub zapowiada, że wytłumaczy fenomen legendy o przeniesieniu figury Matki Bożej z Kijowa do Lwowa, Krakowa i Przemyśla.

W czasie spotkania będą rozdawane kłosy pszenicy – dla przypomnienia cudu wzniesienia kłosów, uczestnicy skosztują „jackowych pierogów” i zasadzą „jackowe drzewo”, czyli lipę. Jacek Dunikowski, w komentarzu na portalu dominikanie.pl zaproponował „lepienie pierogów na czas”.

I Regionalne Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża odbędzie się 17 sierpnia. Do 10 sierpnia mogą się zgłaszać wszyscy imiennicy św. Jacka, a także panowie noszący imię Hiacynt lub Jacenty. Przewidywany jest udział wielu duchownych i prezydenta Krakowa – Jacka Majchrowskiego.

Zgłoszenia przyjmują pomysłodawca wydarzenia Jacek Hołub (e-mail: jacekgopr@o2.pl, nr tel.: 502338847) lub przeor klasztoru dominikanów w Jarosławiu o. Józef Zborzil (e-mail: jzborzil@gmx.net, nr 166245551).

Organizatorzy zapowiadają, że przyszłoroczne spotkanie imienników św. Jacka Odrowąża będzie miało wymiar ogólnopolski.

Jacek Odrowąż urodził się 1183 roku w Kamieniu Śląskim. Wywodził się z możnej rodziny o tradycjach chrześcijańskich. W Rzymie od św. Dominika przyjął habit dominikański. Wracając do Polski, wspólnie z towarzyszami założył klasztory we Friesach, Pradze, Wrocławiu i Kamieniu. Osiadłszy w Krakowie, zorganizował klasztor w kościele św. Trójcy, a następnie udał się na Pomorze i założył placówkę w Gdańsku. W 1228 roku podążył na Ruś i spędził tam około pięciu lat. Z Rusi ponownie udał się na Pomorze, aby nawracać Prusów. Ostatnie lata życia spędził w Krakowie, gdzie zmarł 15 sierpnia 1257 roku – tu też znajduje się jego grób.

Jacek prowadził bardzo aktywne życie – kilkukrotnie przemierzył Polskę pieszo. Ewangelizował ludność Karyntii, Moraw, Czech, Polski, Rusi i Prus, czym zyskał sobie przydomek Apostoła Słowian lub Światła Północy. Świętym ogłosił go papież Klemensa VIII w 1594 roku. Był siódmym dominikaninem i piątym Polakiem wyniesionym na ołtarze.

;