Imieniny: Rainera, Eugeniusza, Irmy

Wydarzenia:

Polska

Złota róża podarowana przez Franciszka umieszczona przy obrazie Matki Bożej na Jasnej Górze

papież otrzymuje kopię obrazu matki bożej częstochowskiej fot. Mazur/episkopat.pl/flicr.com

Złota róża ofiarowana przez papieża Franciszka podczas lipcowego pobytu na Jasnej Górze została umieszczona przy Cudownym Obrazie w Kaplicy Matki Bożej. Jest wyeksponowana pomiędzy dwiema innymi różami papieskimi, zamontowanymi w nastawie ołtarzowej po prawej stronie obrazu.

 

Złota Róża jest darem, który składają wyłącznie papieże podczas nawiedzania sanktuariów maryjnych. Tym mającym bardzo długą tradycję gestem wyrażają swą pobożność względem Dziewicy Maryi.

Róża od Franciszka to trzecie takie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium - dwie pierwsze róże przekazali gospodarzom sanktuarium, ojcom paulinom, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI, który przywiózł na Jasną Górę różę zamówioną jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku przez papieża Pawła VI.

Ofiarowana przez Franciszka róża jest umieszczona na różowej marmurowej podstawie, gdzie znajduje się srebrny wazon z herbem papieskim. Z wazonu wyłaniają się gałązki z kwiatami i liśćmi.

"Przedmiot wykonany został ze srebra, waży ok. 500 gramów, składa się z podstawy z różowego marmuru, na której spoczywa oznakowany papieskim herbem srebrny flakon; z niego wychodzą gałązki z różami i liśćmi. Całość ma wysokość ok. 52 cm, waży 1200 gramów. Rękodzieło zostało wykonane w Rzymie przez mistrzów złotnictwa Claudio i Piero Savi" - poinformował w piątek rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, przytaczając dane z dokumentu przekazanego ojcom paulinom z Watykanu.

Pierwszą różę ofiarował Matce Bożej Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Drugą różę – Pawła VI – przywiózł papież Benedykt XVI w 2006 r. Została ona wykonana na zamówienie papieża Pawła VI, który osobiście chciał ją przekazać do sanktuarium jasnogórskiego w 1966 r. Z przyczyn politycznych - ówczesne władze w Polsce nie wyraziły na to zgody - papieska pielgrzymka z okazji Millenium Chrztu Polski 1966 r. nie doszła do skutku.

Zwyczaj obdarowywania różami różnych znaczących miejsc bądź osób znany jest od średniowiecza i wiąże się ze święceniem róż przez papieży w czasie Wielkiego Postu – w niedzielę Laetare. Później takimi różami odznaczali osoby lub miejsca zasłużone.

"Róża miała oznaczać, jako piękny kwiat, kwiat o pięknym kształcie, wyglądzie, zapachu, radość paschalną, którą dane miejsce czy dana osoba ma ponieść dalej. Dzisiaj postrzegamy różę papieską jako dar dla sanktuarium, ale za tym darem kryje się oczekiwanie papieskie" – tłumaczył w lipcowej rozmowie z PAP rzecznik Jasnej Góry.

28 lipca papież Franciszek, który przyjechał do Polski na Światowe Dni Młodzieży, odprawił na Jasnej Górze mszę z okazji 1050-lecie chrztu Polski. Pamiątki z wizyty papieża w najważniejszym polskim sanktuarium maryjnym od kilku dni można już oglądać w sali rycerskiej klasztoru. To m.in. ornat, w którym Ojciec Święty celebrował mszę na jasnogórskim Szczycie, dwa kielichy - jeden to dar papieża dla Jasnej Góry, a drugiego używał podczas Eucharystii - oraz długopis, którym wpisał się do Jasnogórskiej Księgi Pamiątkowej.

Teraz również najważniejszy dar papieża Franciszka dla Matki Bożej Jasnogórskiej - Złota Róża został wyeksponowany na ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Sanktuarium otrzymało też dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji udziału we mszy dziękczynnej za jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, celebrowanej pod przewodnictwem papieża Franciszka. To Pismo Święte, na tytułowej stronie jest widoczny odręczny podpis prezydenta. Na klasztornej ekspozycji obejrzeć można także szklany medal z logiem Roku Miłosierdzia złożony przez arcybiskupa Rino Fisichella, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

;