Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Osobowość

Znamy laureatów Nagrody im. ks. Tischnera

 fot. Materiały prasowe

Jacek Filek, Antoni Kroh i Jan Młynarczyk zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.


Nazwiska wyróżnionych ogłoszono w czasie czwartkowej konferencji prasowej zapowiadającej 15. Dni Tischnerowskie. „Niezwykła wrażliwość na drugiego człowieka, wrażliwość na niepowtarzalność ludzkiego losu” – to wg Łukasza Tischnera, sekretarza Nagrody łączy tegorocznych jej laureatów, poza tym, że wszyscy trzej wyróżnieni to mocne i kolorowe osobowości.

Nagrodę w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” otrzymał prof. Jacek Filek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Filozof został wyróżniony za książkę „Etyka. Reinterpretacja”. „Jego przejrzyste i wszechstronne analizy pokazują, że podstawowym sposobem doświadczania dobra jest odkrycie wezwania do odpowiedzialności. Dlatego postuluje, by pierwszym słowem zreinterpretowanej etyki uczynić „Ty” a nie „Ja” – czytamy w uzasadnieniu.

Za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej książki „Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa, czyli o pogmatwanych dziejach chłopskiej kultury plastycznej na ziemiach polskich” został wyróżniony Antoni Kroh. Sekretarz Nagrody Łukasz Tischner wspominał, że w innej książce laureata – „Sklep Potrzeb Kulturalnych” zaczytywał się ks. Józef Tischner. „Potrafi ze swej gawędy stworzyć przypowieść o najczystszych źródłach kultury ludowej, tym samym przedłużając jej życie” – uzasadnia kapituła Nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”.

Nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” otrzymał Jan Młynarczyk za pracę w Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ARKADIA” z Torunia. „Jest pionierem i bardzo skutecznym promotorem działań, które służą usamodzielnieniu się osób niepełnosprawnych – czy to poprzez tzw. zatrudnienie wspomagane, czy tzw. mieszkalnictwo treningowe” – czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia.

Miesięcznik i Wydawnictwo Znak wraz z Ergo Hestią ustanowiły coroczną Nagrodę Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera, by promować w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na „twarz drugiego”. Nagroda nosi imię ks. Józefa Tischnera i ma wyróżniać osoby wspinające się na te same granie – filozofii, myśli religijnej, zaangażowanej publicystyki i czynnej solidarności – które zdobywał ksiądz Tischner.

Kapitułę nagrody tworzy jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), bp Grzegorz Ryś, Piotr Maria Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner, Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski.

Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33.000 zł. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas 15. Dni Tischnerowskich w Krakowie, które pod hasłem „Spór o człowieka” będę odbywać się w dniach 22-25 kwietnia.

Źródło:
;